Szwecja z naturalnych przyczyn jest jednym z krajów o najlepszej wodzie pitnej na świecie. To dobra sytuacja. Powszechnie wiadomo, że czynniki zewnętrzne wpływają negatywnie na jakość wody pitnej, a jednocześnie brak jest odpowiednich technik pomiarowych. Istnieją jednak rozwiązania tego problemu, które nie są jeszcze szeroko znane.
Poziom ChZT (ChZT – Chemiczne Zapotrzebowanie Tlenu) w wodach powierzchniowych powoli wzrasta. Ta dość trudna do stwierdzenia tendencja panuje już od wielu lat. Dotyczy to wód powierzchniowych zarówno w Anglii, jak i w Belgii, Norwegii czy Szwecji. W Norwegii w wielu zbiornikach zanotowano wzrost wartości ChZT o 100% przez 10 lat; również w Szwecji zachodzą niekorzystne zmiany. Mamy tutaj do czynienia ze skomplikowanym związkiem przyczynowo-skutkowym, gdzie istotnymi czynnikami są wyższa średnia roczna temperatura, większe stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze oraz większe opady powodujące zwiększony odpływ wód. Te zmiany w środowisku oznaczają, że stacje uzdatniania wody muszą radzić sobie z obecnością związków organicznych w wodzie i konsekwencjami takiego stanu rzeczy w dalszej perspektywie czasowej.

Związki organiczne w wodzie pitnej
Związki organiczne mogą być łatwo wykryte poprzez analizę poziomu ChZT. Mimo to trudno tak naprawdę stwierdzić, z jakimi substancjami ma się do czynienia, a także które z nich wpływają na zapach i barwę wody lub niosą ze sobą ryzyko infe...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?