Zanieczyszczenia biologiczne powietrza to przede wszystkim zanieczyszczenia bakteriami, grzybami, wirusami, pyłkami i igiełkami roślin. Występują one w powietrzu w postaci tzw. aerozoli biologicznych (aeroplanktonu), które mogą odgrywać znaczącą rolę przy powstawaniu chorób alergicznych, zakaźnych oraz epidemii. Głównymi czynnikami wpływającymi na czas utrzymania się aerozoli biologicznych w powietrzu są: średnica cząstki aerozolu, prędkość ruchu powietrza, wilgotność i stopień zapylenia powietrza oraz rodzaj mikroorganizmu i jego podatność na wysychanie.
Warto również nadmienić, że niektóre bakterie, np. prątki gruźlicy, i pewne gronkowce mogą utrzymywać się w powietrzu w formie aerozolu przez sto dni lub nawet dłużej.
Najbardziej interesującym sposobem przemieszczania się cząsteczek aerozolu bakteryjnego jest przenoszenie ich przy pomocy prądów konwekcyjnych powietrza. W ten sposób rozprzestrzeniane są cząstki o średnicy poniżej 100 mikronów, przy czym im mniejsza jest wielkość cząstek, tym mniejsza siła i prędkość wiatru jest konieczna do ich przeniesienia.
Powietrze nie stanowi korzystnego środowiska dla rozwoju drobnoustrojów. Uwarunkowane jest to całkowitym brakiem substancji odżywczych oraz niedoborem wody. Jak ustalono, ponad 90% drobnoustrojów w powietrzu stanowią pleśnie reprezentujące klasę workowców i grzybów niedoskonałych. Komórki bakteryjne stanowią mniej niż 10% wszystkich drobnoustrojów utrzymujących się ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?