Spotkania konsultacyjne organizowane przez Forum Dyskusyjne Wodociągów Polskich są okazją do wymiany doświadczeń, a także do zadania pytań odnoszących się do prawnych aspektów działalności przedsiębiorstw wod-kan. Tym razem 18 czerwca br. we Wrześni omawiano zagadnienia związane z opłatami adiacenckimi, budową i rozbudową urządzeń wod-kan oraz warunkami partycypacji w kosztach wspólnych inwestycji. Poniżej przedstawiamy wybrane problemy poruszone w trakcie spotkania. (red.)

Inwestycję ujęto w planie wieloletnim, ale PWiK nie ma środków finansowych na jej realizację w czasie interesującym developera. Developer wykupuje teren od gminy, osoby fizycznej, bądź Agencji Własności Rolnej. Występuje także o warunki techniczne i ma potwierdzony podział geodezyjny działek pod budownictwo jednorodzinne. Uzbraja teren zgodnie z zatwierdzonym planem. Po realizacji sieci sprzedaje działki wraz z budynkami i zwraca się do PWiK o zwrot kosztów. Kto jest właścicielem sieci: mieszkaniec w prywatnym budynku czy developer?
W takiej sytuacji należy ustalić, czy developer poprzez sprzedaż nie odzyskał nakładów, które poniósł w związku z budową sieci. Prawdopodobnie, jeżeli doszło do sprzedaży, to developer te środki odzyskał, więc trudno tutaj mówić o roszczeniu w stosunku do przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego czy gminy, ponieważ poprzez sprzedaż tych nieruchomości łącznie z sieciami utracił prawo własności do tychże s...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?