Zwierzęta konfliktowe zagrożeniem w miastach
Zwierzęta konfliktowe, czyli jakie? Z natury gniewne czy może zaczepiające przypadkowych przechodniów? Jak postępować w trudnych sytuacjach, stwarzanych przez te organizmy?
Polskie Stowarzyszenie Pracowników Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji zorganizowało konferencję pod tytułem ?Zwierzęta konfliktowe stanowiące zagrożenia w miastach i obiektach przemysłowych?. Konferencja odbyła się na terenie wrocławskiego zoo 10 kwietnia 2017 r.
Istniejące dylematy
Zwierzęta konfliktowe to takie, których jest za dużo w środowisku człowieka. Gdzież jednak jest granica określająca, kto komu wchodzi w paradę? Czy to przypadkiem nie człowiek zajmuje co chwilę kolejne siedliska różnych zwierząt? Czy to nie człowiek tworzy coraz dogodniejsze warunki dla rozwoju niektórych gatunków? Czy to nie człowiek zaburza kolejne ekosystemy? Jak zauważył prof. Piotr Tryjanowski z Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, jeszcze kilka lat temu służby DDD praktycznie nie miały do czynienia z żółwiami ozdobnymi, szopem praczem czy egzotycznymi gatunkami ptaków, takimi jak aleksandretty obrożne czy bernikle kanadyjskie. ? Z własnej praktyki mógłbym dodać jeszcze kilka innych gatunków zwierząt, które wkroczyły do miast. To niezwykle delikatny temat, którego nie da się zamieść pod dywan ? mówił profesor.
Najpierw ludzie zalewali betonem, co się da. W jakimś momencie jednak stwierdzili, że to chyba nie jest za dob...