Pływające panele PV będą wytwarzać energię na zbiorniku wodnym

Pływające panele PV będą wytwarzać energię na zbiorniku wodnym
Kamila Sekułowicz
03.03.2020, o godz. 9:16
czas czytania: około 1 minuty
1

Jeden z największych dostawców energii elektrycznej w Polsce, Energa OZE, zamontuje na zbiorniku wodnym w Łapinie w gminie Kolbudy pływające panele fotowoltaiczne. To pierwsza tego typu inwestycja w naszym kraju. Szczegóły projektu zaprezentowano pod koniec lutego podczas sesji Rady Gminy Kolbudy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Panele o mocy do 0,5 MW zostaną zamontowane przy Elektrowni Wodnej Łapino, gdzie w ubiegłym roku prowadzono pilotaż tego projektu. Ich powierzchnia wyniesie 0,5 ha, czyli ok. 1,25 proc. całkowitej powierzchni zbiornika.

Instalacja PV na wodzie pozwala zwiększyć wydajność wytwarzania energii nawet o 10 proc. w porównaniu do naziemnych farm fotowoltaicznych. Zaletą tego rozwiązania jest zmniejszona intensywność parowania wody ze zbiorników wodnych oraz rozwój glonów w tych zbiornikach.

Tego typu elektrownie fotowoltaiczne są wykorzystywane w wielu krajach na świecie, m.in. w Japonii, Chinach, Korei Południowej i osiągają nawet kilkaset MW mocy zainstalowanej. W Europie z tej technologii korzysta m.in. Holandia, Wielka Brytania i Francja.

Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości ponad 188 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju. Całkowita moc elektryczna zainstalowana w elektrowniach Grupy Energa w 2019 roku wynosiła 1,35 GW, z czego 38 proc. (0,5 GW) stanowiły odnawialne źródła energii (OZE).

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (1)


qweqw

Komentarz #45094 dodany 2020-03-03 09:18:30

juz mowi sie o zasmieceniu swiatlem za chwile bedziemy mowic o zasmieceniu krajobrazu panelami PV

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024