Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Po co nam spalarnie odpadów?

Po co nam spalarnie odpadów?
tom
16.11.2021, o godz. 11:51
czas czytania: około 3 minut
0

Do 2035 roku kraje Unii Europejskiej będą musiały osiągnąć 65-procentowy poziom recyklingu odpadów. Tylko 10% wytworzonych odpadów będzie mogło być składowanych. Zatem jedyną szansą na zagospodarowanie pozostałych 25% jest zwiększenie liczby instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Temat ten był żywo dyskutowany podczas 11. Konferencji „Paliwa z odpadów”, która odbyła się na początku czerwca w Wiśle.

Selektywna zbiórka nie wystarczy

Profesor Grzegorz Wielgosiński z Politechniki Łódzkiej twierdzi, że raczej niemożliwe będzie osiągnięcie przez Polskę wymaganych 65%.

– Nie ma szans na przekroczenie 50% recyklingu – uważa łódzki naukowiec. – A 65% jest po prostu nierealne w roku 2035 bez istotnej zmiany składu morfologicznego odpadów.

Zdaniem dr. inż. Aleksandra Sobolewskiego z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, selektywna zbiórka odpadów nie rozwiązuje problemu ich recyklingu.

– Segregujemy i co dalej? Zamiast jednej dużej góry odpadów mamy pięć małych. To pozwala rozwiązać problem w następnych ruchach, ale nie rozwiązuje od razu. Więc w tym kontekście odzysk energii z odpadów staje się koniecznością – i nie stoi w sprzeczności z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego – wyjaśnia dr Sobolewski.

Ile spalarni potrzeba?

Według wyliczeń prof. Wielgosińskiego na podstawie listy ministerialnej, w Polsce planowano wybudować około 85 instalacji o łącznej wydajności ponad 5 mln ton rocznie. Jednak, jego zdaniem, te plany są nierealne. Z danych GUS-u wynika, że w Polsce spalamy około 24% odpadów komunalnych. Profesor Wielgosiński uważa, że te dane są zawyżone i że w rzeczywistości to około 16%.

– Zostaje nam około 2,1 mln ton, bo obecne instalacje nie mają mocy przerobowych. Moja konkluzja? Trzeba zbudować instalacje o mocy przerobowej 2,3 mln ton – mówi prof. Wielgosiński.

– Instalacje do termicznego przekształcania odpadów komunalnych zapewniają przetworzenie na energię, nienadających się do ponownego wykorzystania lub recyklingu, tzw. odpadów resztkowych – dodaje radca prawny Sławomir Podgórski z Kancelarii Radców Prawnych Sławomir Podgórski i Agnieszka Kapela sp. c. – Składowanie tych odpadów nie rozwiązuje problemu ich zagospodarowania z uwagi na wynikające z dyrektyw UE zobowiązanie krajów członkowskich do ograniczenia składowania do poziomu maksymalnie 10% wytworzonych odpadów komunalnych w 2035 r.

Zdaniem Podgórskiego, konieczne jest więc zapewnienie w najbliższych latach przepustowości ITPOK-ów na poziomie 4,5 mln ton rocznie, tj. około 20-30% wolumenu wytwarzanych w Polsce odpadów komunalnych.


Już 24 listopada 2021: 18. Konferencja Termiczne przekształcanie odpadów – odzysk energii

Zapraszamy do udziału w 18. Konferencji Termiczne przekształcanie odpadów – odzysk energii, która odbędzie się w dniach 24-26 listopada 2021 r. w Apart Hotel Termy Uniejów****.

W trakcie konferencji, jak co roku, zostaną poruszone najistotniejsze tematy dla branży odzysku energii z odpadów, m.in:

  • wpływ European Green Deal oraz pakietu FitFor55 na rozwój i funkcjonowanie Instalacji Odzysku Energii (IOE),
  • perspektywy dla lokalnych IOE w Polsce oraz ich rozwój na poziomie powiatowym – przegląd planowanych inwestycji,
  • możliwości dofinansowania ze środków krajowych,
  • uwarunkowania budowy nowych instalacji (w tym aspekt społeczny) i doświadczenia eksploatacyjne funkcjonujących IOE,
  • techniczne aspekty odzysku energii z odpadów i jego miejsce w hierarchii postępowania z odpadami,
  • modernizacja źródeł ciepła w kierunku energetycznego wykorzystania odpadów, nowe technologie dla odzysku energii z odpadów.

Program wydarzenia

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024