Nabór pierwszych wniosków o dofinansowanie prowadzony był przez urząd marszałkowski pod koniec 2023 r. Merytorycznej ocenie poddanych zostało 25 projektów, z których ostatecznie pozytywną weryfikację przeszło 17 zadań z 16 gmin. Łączna kwota dofinansowania na wszystkie przedsięwzięcia to 8,4 mln zł. Dzięki temu wsparciu na Podkarpaciu powstaną otwarte zbiorniki do retencjonowania wód opadowych i roztopowych, które będą gromadziły również wody gruntowe i płynące, np. w rowach melioracyjnych czy małych ciekach wodnych.
Pierwsze umowy podpisane
Wczoraj podpisano umowy z 16 gminami, które zrealizują w sumie 17 inwestycji. Maksymalna kwota dofinansowania, o jaką mogły się ubiegać gminy to 500 tys. zł.
Gmina Lubaczów otrzymała dofinansowanie na dwie inwestycje. Pieniądze otrzymały również gminy m.in. Harasiuki, Narol, Laszki, Nowa Sarzyna, Pruchnik, Tarnowiec, Jedlicze i Żyraków.
Umowy z gminami, którym już zostało przyznane dofinansowanie na budowę zbiorników retencyjnych, podpisali: wicemarszałkowie: Piotr Pilch i Ewa Draus oraz członkowie zarządu Anna Huk i Stanisław Kruczek.
Dostępne środki
Jak podkreślił wicemarszałek woj. podkarpackiego Piotr Pilch, to kolejne działania samorządu w obszarze zarządzania zasobami wodnymi.
Nabór wniosków na dofinansowanie kolejnych zadań z zakresu infrastruktury retencyjnej potrwa do końca kwietnia 2024 r.
Komentarze (0)