Krośnieński Holding Komunalny (KHK) z Krosna został członkiem stowarzyszenia Podkarpacka Dolina Wodorowa. Zarząd spółki ma w planach wykorzystanie technologii wodoru do rozwoju przedsiębiorstwa.

Jak poinformował prezes KHK Janusz Fic, spółka zamierza wspólnie z innymi podmiotami z Podkarpacia aktywnie wspierać rozwój gospodarki wodorowej oraz uczestniczyć w budowaniu podkarpackiego przemysłu wodorowego.

– Od dłuższego czasu myślimy nad wykorzystaniem wodoru w naszej firmie, bo widzimy w tym zakresie duży potencjał. Mamy kilka koncepcji, bardzo różnych, ale wszystkie są na razie na wstępnym etapie. Przystąpienie do Doliny Wodorowej może więc być impulsem do działania i przygotowania konkretnych inwestycji w tym zakresie – powiedział Janusz Fic.

Zapleczem naukowo-badawczym dla firm, które w ramach działalności Podkarpackiej Doliny Wodorowej będą rozwijać technologie produkcji i dystrybucji wodoru, jest Politechnika Rzeszowska.

Filar transformacji polskiej gospodarki

Według członków stowarzyszenia wodór jest tym nośnikiem energii, który może stać się ważnym filarem transformacji polskiej gospodarki, która oparta na tym paliwie pozwoli osiągnąć neutralność klimatyczną.

Stowarzyszenie zakłada, że w nieodległej perspektywie wodór będzie produkowany na Podkarpaciu głównie z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Paliwo ma być wykorzystywane do celów transportowych, energetyki, ciepłownictwa i innych technologiach w przemyśle.

Potencjał w wykorzystaniu wodoru

Prezes KHK podkreślił, że spółka ma kilkanaście odnawialnych źródeł energii.

– Widzimy duży potencjał w wykorzystaniu wodoru w naszej spółce, właśnie na bazie tych instalacji prądotwórczych. Przystąpienie do stowarzyszenia Podkarpacka Dolina Wodorowa to sygnał, że w najbliższych latach planujemy pracować już nad konkretnymi koncepcjami i projektami wykorzystania wodoru – zadeklarował Janusz Fic.

Według założeń Polskiej Strategii Wodorowej w kraju powstać ma w sumie pięć dolin wodorowych. Ich celem jest budowa nowego sektora gospodarki, bazującego na produkcji zielonego wodoru.

Czytaj więcej

Skomentuj