RWE i Nokia rozpoczęły współpracę nad innowacyjnym projektem oszczędnego ogrzewania domów i mieszkań. Jak podaje dzisiejsza “Gazeta Prawna”, w przyszłości kaloryfery będzie można regulować za pomocą centralnej jednostki sterującej, komputera, a nawet telefonu komórkowego.

Możliwość kierowania urządzeniami elektronicznymi z dala od domu ma zapewnić większą efektywność cieplną w domach i mieszkaniach. Pod względem technicznym rozwiązanie bazuje na Nokia Home Control Center.

Nokia zapewnia technologiczne know-how, a RWE kompetencje w zakresie energetyki. Współpraca obu firm rozpocznie się od oferty skierowanej do niemieckich klientów. W mieście Mülheim an der Ruhr realizowany jest obecnie projekt, w ramach którego RWE sprawdza, jak klienci indywidualni mogą obniżyć zużycie energii elektrycznej na podst. przekazywanych w czasie rzeczywistym informacji o zużyciu energii.

Klientom zaproponowane będą bwa pakiety. Pakiet podstawowy pojawi się na rynku pod koniec br. i będzie składał  się  ze zdalnie sterowanych termostatów i centralnej jednostki komunikacyjnej. Z kolei  pakiet zaawansowany wyposażony będzie w inteligentne gniazdka. Za pomocą takich gniazdek klienci  mogą – nawet przebywając tysiące kilometrów od domu – włączać i wyłączać  rozmaite urządzenia elektryczne.

W kolejnej fazie innowacyjne aplikacje mają zostać połączone z licznikami energii elektrycznej.

Źródło: „Gazeta Prawna”

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj