Gmina musi wywiązać się z tzw. efektu ekologicznego inwestycji w kanalizację.
– Bardzo proszę, aby poważnie potraktować tę informację. Musimy wywiązać się z efektu ekologicznego. Od tego nie ma odwrotu. Mamy zakreślony ostateczny termin i nie możemy liczyć, że ten termin zostanie wydłużony – powiedział, cytowany przez portal limanowa.in, burmistrz Władysław Bieda.
Jeśli terminu nie uda się dotrzymać, gmina będzie musiała zwrócić dotację. Dlatego urząd wysłał do właścicieli nieruchomości położonych na terenach na których w ostatnim czasie wybudowano sieć kanalizacyjną pisemne wezwania o podłączanie.
W razie braku reakcji miasto w pierwszej kolejności będzie kontrolowało wywóz nieczystości. Może też zlecić tzw. wykonanie zastępcze. Podłączenie do sieci kanalizacyjnej nastąpi wówczas na koszt gminy, a ta będzie następnie domagała się zwrotu kosztów od właścicieli nieruchomości.
Irek
Komentarz #124305 dodany 2021-02-08 09:12:09
a ustawa nie mówi o tym że przyłączyć się można jeśli jest to ekonomicznie uzasadnione ? Co w sytuacji kiedy Gmina wybuduje przyłącze a ktoś uzna że jest to dla niego za drogo i woli wywozy beczką? Nie lepsze będzie rozwiązanie z wywozem abonamentowym od mieszkańców beczek tak jak ma to miejsce z odpadami ? Każdy kto nie ma przyłącza kanalizacyjnego będzie w ramach abonamentu płacił za wywóz nieczystości np 2 razy w miesiącu czy ma pełne szambo czy nie np po 30 zł wtedy wszyscy oszuści przepompowujący ścieki w przykanalik i tak będą płacić i przestanie im się opłacać kombinowanie. Rozwiązania są i to dużo prostsze ale nie wiedzieć czemu gminy z nich nie korzystają po coś jest zapis o nieczystościach ciekłych w ustawie o utrzymaniu porządku w gminach !!