Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Podlaskie. Przy granicy z Litwą zatrzymano transport ponad 300 ton nielegalnych odpadów

Podlaskie. Przy granicy z Litwą zatrzymano transport ponad 300 ton nielegalnych odpadów
MŁ/PAP
28.03.2024, o godz. 14:32
czas czytania: około 2 minut
0

Funkcjonariusze podlaskiej KAS i inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska zatrzymali w pobliżu granicy z Litwą transport ponad trzystu ton nielegalnych odpadów. Było to łącznie trzynaście ciężarówek z takim ładunkiem. Śledztwo wszczęła prokuratura w Suwałkach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Okazało się, że w ciężarówkach, które funkcjonariusze celno-skarbowi zatrzymali do kontroli w okolicach Budziska, przewożono z Litwy, Łotwy i Estonii do Polski zmieszane odpady opakowań, tekstyliów i obuwia – poinformował w piątek podkom. Maciej Czarnecki, oficer prasowy podlaskiej KAS.

Miała być szklana stłuczka

Zgodnie z dokumentami i zgłoszeniami w Systemie Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT), w transporcie miało być w sumie ponad trzysta ton odpadów, w postaci stłuczki opakowań szklanych, z tzw. wtrąceniami innych frakcji.

Po zatrzymaniu ciężarówek do kontroli KAS zawiadomiła inspektorów WIOŚ z delegatury w Suwałkach. Okazało się, że towar nie zgadza się z dokumentami przedstawionymi kontrolującym, bo został zakwalifikowany jako mieszanina odpadów, m.in. opakowań ze szkła, metali, tworzyw sztucznych oraz tekstyliów i obuwia.

Bez zezwolenia GIOŚ

“Takie przewozy powinny odbywać się na podstawie zezwoleń Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Przewoźnicy ich nie mieli” – wyjaśnił Czarnecki. W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa, polegającego na nielegalnym przywozie do Polski odpadów, wszczęto śledztwo, które nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Suwałkach.

KAS przypomina, że za nieprawidłowe zgłoszenie w SENT takiej liczby transportów odpadów, grozi łączna kara 260 tys. zł, a za ich przewóz bez zezwoleń GIOŚ – 156 tys. zł. Sam nielegalny przywóz z zagranicy do Polski odpadów zagrożony jest karą do 10 lat więzienia.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 Kontrole odpadów samorządy (03.04-22.04.24)

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024