1 / 3

Zwycięzcą konkursu na projekt rewitalizacji fragmentu nieużywanej autostrady w centrum stolicy Korei Południowej – Seulu – została pracownia MVRDV.

Projekt nazwany „Seoul Skygarden” zakłada przekształcenie fragmentu wiaduktu w park, który pojawi się naprzeciw dworca. Wysoka na 17 m estakada została wyłączona z ruchu w 2006 r. i przeznaczona do rozbiórki. Jednak w 2009 r. w wyniku konsultacji społecznych postanowiono, że ten liczący w sumie 10 tys. m2 obszar zostanie przeznaczony na teren rekreacyjno-użytkowy.

Inwestycja wpisuje się w konsekwentnie realizowaną w mieście strategię powiększania terenów zieleni, która zakłada stworzenie w centrum Seulu przestrzeni bardziej przyjaznej mieszkańcom. W „Seoul Skygarden” zostanie posadzonych aż 254 gatunków roślin – głównie endemicznych. Projekt zakłada bowiem, że park stanie się swego rodzaju lokalnym arboretum i, oprócz funkcji rekreacyjnej, będzie również pełnić funkcję edukacyjną. W związku z tym pojawi się tzw. biblioteka flory – rośliny zostaną posadzone wg alfabetycznego klucza i dokładnie opisane.

Na terenie parku powstaną także liczne kawiarenki, kwiaciarnie, bazary a także biblioteka i szklarnia. Winy Mass, główny architekt i współzałożyciel MVRDV, wyjaśnia: – „Seoul Skygarden” odmieni codzienne życie wielu mieszkańców miasta, którzy będą mieli do dyspozycji przyjemny park, który okaże się prawdziwą oazą zieleni, umiejscowioną pośród tego całego zgiełku. Mieszkańcy będą mogli spacerować po parku, będącym pomnikiem i świadectwem różnorodności przyrody Korei, łączącym ludzi i środowisko. Częścią projektu jest „przedszkole” dla roślin, w którym będą one dojrzewać, zanim trafią do okolicznych parków – w ten sposób „Seoul Skygarden” pomoże zazielenić całe miasto.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj