Prawie 1,16 mld zł będzie kosztować budowa elektrociepłowni gazowej w Siechnicach k. Wrocławia. W środę należący do PGE Energia Ciepła Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA podpisał umowę na realizację inwestycji z firmą Polimex Mostostal.

Budowa elektrociepłowni gazowej w Siechnicach ma się zakończyć w 2024 w. Do tego czasu energia elektryczna i ciepło będą produkowane przez działające tam instalacje oraz część szczytową nowej elektrociepłowni w Siechnicach, której uruchomienie planowane jest na pierwszą połowę 2023 r.

Elektrociepłownia gazowa będzie się składała z bloku gazowo-parowego, kotłowni szczytowo-rezerwowej i akumulatora ciepła. Wartość inwestycji to 1,159 mld zł, a wartość powiązanej z nią umowy serwisowej to około 118 mln zł.

Wojciech Dąbrowski, prezes zarząd PGE Polskiej Grupy Energetycznej, podkreślił, że podpisana w środę umowa rozpocznie inwestycję, która jest elementem transformacji ciepłownictwa z paliwa węglowego na paliwo gazowe.

– W naszej strategii założyliśmy, że PGE będzie bardzo szybko się transformować na paliwa niskoemisyjne, a rozpoczęcie realizacji tej bardzo ważnej dla południowego Wrocławia inwestycji jest kluczowym elementem tej transformacji – powiedział Dąbrowski. Dodał, że PGE chce w 2050 r. być firmą „zeroemisyjną”.

Czytaj więcej

Skomentuj