Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

"Podręcznik adaptacji dla miast" zaktualizowany

jw
03.10.2023, o godz. 8:49
czas czytania: około 2 minut
0

Dbając o najwyższą jakość polityki adaptacyjnej miast, w tym poprawne opracowanie miejskich planów adaptacji do zmian klimatu, w szczególności przy wykorzystaniu wsparcia z programów Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS) oraz Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej (FEPW), zaktualizowano „Podręcznik adaptacji dla miast” zawierający rekomendacje do przygotowania MPA.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Miasta są obszarami jednymi z najbardziej wrażliwych na zmiany klimatu. Pełnią kluczową rolę w rozwoju społeczno-gospodarczym kraju. Skupiając ponad 60% ludności Polski, generują przeważającą część dochodu narodowego. To właśnie w miastach koncentrują się ważne dla rozwoju funkcje społeczne, polityczne, administracyjne, gospodarcze i kulturowe. Ponadto ludność, działalność gospodarcza, interakcje społeczne i kulturowe coraz intensywniej skupiają się w miastach, czyniąc je jeszcze bardziej podatnymi na zmiany klimatu. Adaptacja miast do zmian klimatu jest więc uzasadnioną strategią działania – warunkiem stabilnego rozwoju kraju. Strategia ta formułowana jest w miejskich planach adaptacji do zmian klimatu (MPA), dokumentach, dzięki którym możliwe jest odpowiedzialne zaplanowanie długofalowych działań adaptacyjnych.

Wsparcie z programów europejskich

Dbając o najwyższą jakość polityki adaptacyjnej miast, w tym poprawne opracowanie MPA, w szczególności przy wykorzystaniu wsparcia z programów Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS) oraz Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej (FEPW), zaktualizowano “Podręcznik adaptacji dla miast” zawierający rekomendacje do przygotowania MPA.

Dla kogo publikacja?

Podręcznik jest skierowany do wszystkich interesariuszy adaptacji do zmian klimatu, ale szczególnie do samorządów i administracji publicznej miast o liczbie mieszkańców powyżej 20 tys. – kluczowych podmiotów adaptacji do zmian klimatu w Polsce.

– Mamy nadzieję, że podręcznik będzie realnie wspierał miasta w budowaniu odporności na zmiany klimatu, w tym w zazielenianiu przestrzeni miejskich, efektywnym gospodarowaniu wodą i poprawie jakości życia w miastach. – zaznaczają pracownicy z Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, którzy opracowali publikację.

Podręcznik adaptacji do zmian klimatu dla miast dostępny jest online: tutaj

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zmiany klimatu
css.php
Copyright © 2024