Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Podręcznik Koncepcji NOAH dla samorządów i branży wod-kan

Podręcznik Koncepcji NOAH dla samorządów i branży wod-kan
PU
08.03.2022, o godz. 11:12
czas czytania: około 3 minut
0

Samorządy i spółki wodociągowe mogą zapoznać się już z wynikami międzynarodowego projektu „NOAH”. Przedsięwzięcie ma na celu ograniczanie ryzyka powodzi opadowych w miastach, a tym samym przedostawania się ścieków do Morza Bałtyckiego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Prace nad projektem, którego intencją jest ochrona Morza Bałtyckiego przed wyciekami nieoczyszczonych ścieków, które mogą mieć miejsce na skutek powodzi na obszarach miejskich, zakończyły się pod koniec ubiegłego roku. W projekcie udział wzięły podmioty branżowe oraz samorządowe z Polski (m. in. Politechnika Gdańska, Wodociągi Słupsk, czy Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”), Estonii, Łotwy, Finlandii, Danii i Szwecji. Działaia w ramach projektu polegały na przetestowaniu i wdrożeniu zestawu rozwiązań, które, jako koncepcja NOAH, można dostosować do każdego obszaru miejskiego w regionie Morza Bałtyckiego.

Podręcznik dla miast i spółek wod-kan

Kilka miesięcy po zakończeniu projektu jest już gotowy podręcznik koncepcji NOAH. Zawiera zwięzły zarys złożonych wyzwań powiązanych z ograniczaniem ryzyka powodzi opadowych w środowisku miejskim. Nakreślono w nim tło problemu oraz przedstawiono możliwości jego rozwiązania. Autorzy dokumentu wskazują w nim ogólny zarys koncepcji w zakresie zarówno zapobiegania, jak i kontroli powodzi miejskich. Wskazane zostały ponadto propozycje kroków, jakie lokalne samorządy i przedsiębiorstwa wodociągowe mogą podejmować w celu realizacji koncepcji. Do podręcznika dołączono raporty z działań prowadzonych w ramach projektu, „które dostarczają bardziej szczegółowych informacji na temat tego, w jaki sposób koncepcja została wdrożona oraz jakie wnioski wyciągnięto z tego procesu”.

System wspomagania decyzji

W ramach projektu opracowano narzędzia, które mają pomagać jednostkom samorządu i miejskim spółkom wodociągowo-kanalizacyjnym zwiększyć wydajność systemu miejskiej sieci kanalizacyjnej. W tym celu opracowano system wspomagania decyzji (DSS) oparty na cyfrowym modelu miejskiej sieci kanalizacyjnej. System ten składa się z dwóch narzędzi. Pierwsze to tzw. narzędzie NOAH służące do analizy możliwości sterowania miejskim systemem kanalizacyjnym w czasie rzeczywistym, drugie to tzw. warstwy ekstremalnych zdarzeń pogodowych (Extreme Weather Layer, EWL).

– EWL pomaga ekspertom przygotować się na przyszłe wyzwania w dziedzinie gospodarki wodnej i rozwijać odporność na zmiany klimatu na obszarach miejskich. Dzięki nowej warstwie planistycznej na obszarach o najwyższym zagrożeniu powodziowym można zastosować najbardziej odpowiednie rozwiązania w zakresie ochrony przeciwpowodziowej. Ponadto możliwe jest przeprowadzenie analizy skutków wprowadzonych rozwiązań, czyli określenie w jaki sposób nowe inwestycje zmieniają zagrożenie powodziowe na poziomie działki, dzielnicy lub miasta na wybranym obszarze – wskazano w podręczniku.

Środki czynne

Autorzy dodają, że warstwa ekstremalnych zdarzeń pogodowych jest pasywnym środkiem opracowanym przez NOAH w celu ograniczenia wycieków nieoczyszczonych ścieków podczas zdarzeń powodziowych. Natomiast narzędzie NOAH „jest częścią czynnych środków opracowanych w NOAH, których celem jest przejęcie kontroli nad istniejącym systemem kanalizacji miejskiej”.

– System wspomagania decyzji pozwala miastom i przedsiębiorstwom wodociągowym na zintegrowanie narzędzia z procesem podejmowania rutynowych decyzji, co umożliwia bardziej efektywną walkę w przypadku powodzi poprzez zastosowanie systemu przy planowaniu zarówno środków czynnych (zmiany strukturalne), jak i pasywnych (zmiany niestrukturalne) – czytamy w podręczniku.

Więcej na temat projektu TUTAJ.

Podręcznik: NOAH_Handbook_PL

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024