Ministerstwo Środowiska proponuje wyższe opłaty za niesegregowanie śmieci. Związek GOAP twierdzi, że czterokrotna podwyżka jest niesprawiedliwa dla mieszkańców, a miejski ratusz domaga się obarczenia opłatami producentów opakowań i wprowadzenia systemu kaucyjnego.

Resort środowiska chce osiągnąć unijne poziomy recyklingu, podnosząc mieszkańcom czterokrotnie opłaty za niesegregowanie odpadów. Ma to być rodzaj zachęty dla tych, którzy nie prowadzą selektywnej zbiórki w swoich gospodarstwach domowych oraz nagrody dla wszystkich pozostałych za pracę włożoną w segregację u źródła.

Związek Międzygminny “Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej” (GOAP) pomysł uważa za chybiony i niesprawiedliwy.

– Jeżeli mamy blok, w którym dwie rodziny nie będą się stosowały do deklaracji o selektywnej zbiórce, to decyzja o podwyższeniu kosztów odbioru odpadów w świetle dzisiejszego prawa zastosowana będzie wobec wszystkich mieszkańców – komentuje Andrzej Springer, dyrektor GOAP.

Segreguj i oszczędzaj – będzie nowela ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

Zdaniem Springera czterokrotnie wyższa stawka za niesegregowanie to przesada.

– Jeśli pomnożymy czterokrotnie stawkę za odbiór nieposegregowanych odpadów od mieszkańca w Poznaniu, to wyjdzie nam około 48 zł na jedną osobą, w przypadku 4-osobowej rodziny jest to już prawie 200 zł w skali miesiąca – szacuje. – Budżety domowe wielu poznańskich rodzin tego nie wytrzymają – dodaje.

Podobnego zdania jest poznański magistrat, który upatruje osiągnięcia wyższych poziomów recyklingu w obarczeniu dodatkowymi opłatami nie mieszkańców, a producentów opakowań. – Rozwiązania proponowane przez rząd nie będą sprawnie funkcjonować – mówi wiceprezydent Poznania Tomasz Lewandowski.

– Proponujemy, żeby państwo wprowadziło regulacje obarczające odpowiedzialnością za produkt z tworzywa sztucznego producenta. Chcemy wprowadzenia obowiązkowego kaucjowania produktów z tworzyw sztucznych – mówi Lewandowski.

Kaucjowanie produktów z tworzyw sztucznych jest potrzebne

Wiceprezydent Poznania Tomasz Lewandowski: Proponujemy, żeby państwo wprowadziło regulacje obarczające odpowiedzialnością za produkt z tworzywa sztucznego producenta. Chcemy wprowadzenia obowiązkowego kaucjowania produktów z tworzyw sztucznych.

Posted by GOAP on Wednesday, 22 August 2018

Proponowane zmiany w ustawie o porządku i czystości w gminach ministerstwo przedstawiło w połowie sierpnia. W ostatnim czasie w programie TVN24 kierunek działań skomentował minister Sławomir Mazurek. – Myślę, że to właśnie pieniądze rządzą światem. Nasze wybory często dyktowane są opłacalnością tego, co robimy – mówił, przypominając m.in. o słuszności wprowadzenia opłat za jednorazowe siatki, które doprowadziły do ograniczenia ich zakupu.

Źródło: GOAP, TVN24

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

5 Komentarze

  1. Kaucje za butelki plastikowych jest bardzo dobrym rozwiązaniem w Niemczech już dawno ten system działa i mieszkańcy go chwalą. Wyższe opłaty byłyby straszne…….

  2. a ten miły Pan, który proponuje kaucjonowanie opakowań już uzdrawiał gospodarkę odpadami w Ostrowie, skutecznie “uzdrowił” ZZO w Poznaniu,
    w trudnych czasach kiedy przepisy niby są ale jakby ich nie było oddanie zarządzania gospodarką odpadami w ręce polityków, (szczególnie takich którzy znają się na wszystkim), to 100% gwarancja problemów jakie spotkały Poznań i GOAP… smutne to…

  3. Nie chcą segregować to niech płacą!!!
    Jak nie mają pieniędzy to niech się przyłożą do segregacji!!!
    Segregacja powinna być obowiązkowa, a kara za każdy przypadek stwierdzenia jej braku to powinno być 500 zł !!!

Skomentuj