Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Segreguj i oszczędzaj - będzie nowela ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

Segreguj i oszczędzaj - będzie nowela ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach
szp
13.08.2018, o godz. 13:16
czas czytania: około 3 minut
6

Trwają prace na nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Wśród propozycji Ministerstwa Środowiska pojawiło „usztywnienie” wysokości opłat. Stawka za segregowanie odpadów miałby być czterokrotnie niższa od tej za odpady niesegregowane. „To pomysł oparty na fałszywej tezie” - komentują przedstawiciele Związku Gmin Wiejskich.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Prace nad nowelizacją ustawy są na zaawansowanym etapie, ale wciąż mogą się w niej pojawić dodatkowe zapisy. Na dziś najważniejszym w punktu widzenia mieszkańców wydaje się propozycja mająca – zdaniem resortu – zachęcić mieszkańców do segregowania odpadów. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, stawka za odbiór odpadów niesegregowanych ma być cztery razy większa niż za odpady segregowane. – Zostało to przedstawione: “jeśli nie segregujesz odpadów – płacisz więcej”. A my mówimy inaczej: “jeśli segregujesz – płacisz mniej” – stwierdza Aleksander Brzózka, rzecznik Ministerstwa Środowiska. – Oczywiście to gmina lub związek międzygminny będzie ustalała wysokość stawek, ale zasada ma być jedna: czterokrotnie niższa stawka dla tych, którzy segregują.

Pomoc dla samorządów

Analizy resortu za rok 2016 mówią o 28-procentowym poziomie recyklingu. Tymczasem do końca 2020 r. współczynnik będzie musiał wynieść 50 proc., w następnych latach jeszcze więcej: do 2025 r. mają wynieść 55 proc., do 2030 – 60 proc., do 2035 r. – 65 proc.

Ministerstwo uważa, że w ostatnich latach sytuacja się poprawiła, ale i nadal wiele pozostaje do zrobienia: – Od ubiegłego roku mamy jednolity system segregowania odpadów. Według danych dostosowało się do niego około 60 proc. gmin w Polsce i odpowiednio się do niego stosuje, ale już np. Warszawa jest niechlubnym przykładem. Chcemy więc dać kolejne narzędzie samorządom, by były w stanie realizować swoje obowiązki – podsumowuje rzecznik MŚ.

Resort uważa, że jeśli “usztywniona” wysokość stawek wejdzie w życie, ma szanse zmienić nawyki mieszkańców w kwestii segregowania odpadów.

Kto bogatemu zabroni nie segregować?

– Pomysł ministerstwa z gruntu postawiony jest na fałszywej tezie – komentuje Leszek Świętalski, sekretarz generalny Związku Gmin Wiejskich RP. – Segregowanie powinno być obowiązkiem, co zresztą jest jasno i wyraźnie zapisane w przepisach, a niesegregowanie powinno być penalizowane. Nie powinniśmy doprowadzać też do “segregacji mieszkańców” na tych z zasobnym i mniej zasobnym portfelem. Jeśli pomysł ministerstwa wejdzie w życie, to właśnie mieszkańcy z zasobniejszymi portfelami nie będą musieli wypełniać norm i segregować odpadów.

Jak twierdzi Świętalski, kwestia wysokości stawek powinna zostać też zbadana pod względem zgodności z zapisami o maksymalnych wysokości stawek za odbiór i zagospodarowanie odpadów. – Według dzisiejszych wskaźników wynosi ona nieco ponad 30 zł. Wydaje się, że ten zapis ma charakter uniwersalny. Chciałbym poznać opinię prawników w tej kwestii – zauważa.

– To nie kwota decyduje o segregowaniu odpadów lub ich nie segregowaniu – podsumowuje Leszek Świętalski. – Dziś nie ma po prostu systemu kontroli. Jeśli opłata będzie większa, a system się nie zmieni, wyższa opłata nic nie da. Najwyżej będziemy mieli więcej odpadów podrzucanych wszędzie gdzie tylko się da.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (6)


Marian Stolecki

Komentarz #13470 dodany 2018-08-13 23:09:52

Nie kolejna nowelizacja !!! Ustawę trzeba napisać od nowa. W obecnej, po wielu nowelizacjach jest tyle niejednoznaczności i kolizji, że nadaje się ona jedynie do kosza. Nadmieniam że nie jest to tylko moje zdanie, ale większości praktyków z branży.

dziara

Komentarz #13486 dodany 2018-08-14 12:50:15

Marian Stolecki napisał/a:

Nie kolejna nowelizacja !!! Ustawę trzeba napisać od nowa. W obecnej, po wielu nowelizacjach jest tyle niejednoznaczności i kolizji, że nadaje się ona jedynie do kosza. Nadmieniam że nie jest...

Dokładnie Panie Marianie, ustawa do napisania od nowa. Same odwołania do Ordynacji Podatkowej to parodia (5 lat na złożenie korekty deklaracji - czy ktoś tu na łeb upadł). Niejednolite określenie za jakie miesiące powinno się płacić przy zmianie miejsca zamieszkania (w zależności czy migracja dotyczy terenu gminy, a może poza nią czy wreszcie poza granicę - absurd). Takich bredni jest cala masa. Poproszę o nową ustawę. Podobnie z rozporządzeniami do ustawy - skoro już nawet nazwa rozporządzenia jest błędna, to co oczekiwać po reszcie. Dla przykładu: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 15 grudnia 2017 r. w sprawie poziomów ograniczenia składowania masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji. Skoro ograniczamy masę składowaną, to chodzi o jak największy wolumen, który nie trafi na składowisko; a w rozporządzeniu zupełnie odwrotnie - dążymy do zera. Niech ktoś w końcu przebudzi się i wyjdzie z tego letargu istniejącego ponad 5 lat.


Innowierca

Komentarz #13477 dodany 2018-08-14 08:17:25

Bo w gminach śmieci są sprawą polityczną...wójt nie chce podnosić opłaty bo są wyborcy i źle by to odebrali. Nie podnosząc opłaty godzi się na bylejakość. Opłata powinna być jedna dla całej Polski, nie powinno być możliwość rezygnacji z segregowania i olbrzymie kary za brak segregacji. Ponadto wszystkie instytucje też powinny być objęte systemem...


Ass

Komentarz #13480 dodany 2018-08-14 09:17:37

@Innowierca nie tylko w gminach. Mamy rok wyborczy.


ehhh

Komentarz #13483 dodany 2018-08-14 10:10:14

Dobrze, że system weryfikowania kto dobrze segreguje, a kto nie , jest u nas opanowany do perfekcji ... :)))))))))))))))))))) Przecież Ministerstwo to przewidziało, że przy blokach, wieżowcach można dowiedzieć się po odpadach, który ze 100 mieszkańców wrzucił do ogólnodostępnego źle posegregowane odpady :)))))))))))))))))))))))))))) ubaw po pachy !


Marian Stolecki

Komentarz #13561 dodany 2018-08-18 17:11:46

W całej rozciągłości podzielam opinię Pana Leszka Świętalskiego.

Reklama

ad2_regionalne EŁK 12.03.24-26.03.24

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024