Możliwość sprawdzenia czasu zapełniania koszy, komunikacja z pojazdem odbierającym odpady oraz możliwość zmiany i optymalizacji jego trasy. Mysłowice wdrażają nowatorskie rozwiązanie w gospodarowaniu odpadami.

Jak zauważa prezydent miasta Edward Lasok, gospodarowanie odpadami to kolejny, po inteligentnym monitoringu miejskim oraz systemem zarządzania oświetleniem, obszar, w którym Mysłowice wdraża inteligentne rozwiązania.

Miasto popisało porozumienie z firmą Orange – dostawcą usług telekomunikacyjnych. W północnych dzielnicach Mysłowic dominuje zabudowa wielorodzinna, w innych dzielnicach – jednorodzinna. Jak zapowiadają władze miasta, dzięki analizie danych system monitorujący kosze i pojemniki ma umożliwić zoptymalizowane harmonogramu odbioru odpadów komunalnych z poszczególnych obszarów miasta, poprawić jego funkcjonowanie i zwiększyć wydajność.

W pierwszej kolejności informacje o zapełniającym się pojemniku zostaną przekazane do systemu, który będzie skomunikowany z pojazdami. W razie potrzeby będzie informował o konieczności zmiany trasy. W oparciu o nawigację zostanie o dobrana jak najbardziej optymalnie. Zebrane dane wskażą też miejsca, w których powinno znaleźć się więcej pojemników oraz terminy w jakich powinny być opróżniane.

Technologia działająca w oparciu o sieć mobilną 4G pozwala na przesyłanie może obsłużyć ich milion na kilometr kwadratowy. Zużywa też stosunkowo niewielką ilość energii, a jej zasięg pozwala dotrzeć do piwnic i garaży podziemnych.

Czytaj więcej

3 Komentarze

 1. kto zapłaci za……….: baterie podtrzymujące system, karty gsm, transfer gprs, a na koniec złomiarz przyjdzie i ukradnie.
  Jeszcze w pojemniku podziemnym widzę sens choć zagrożenia takie same jak wyżej.
  Technologia droga, zawodna i nie przyniesie korzyści wskazywanych w artykule. Aby miało to sens musieliby uzyskać efekt skali. Czyli miliony wydatkować by zoptymalizować o kilka tysięcy.

 2. Optymalizacja ….rok wyborczy – wyborcze cuda – za które i tak zapłaci obywatel… Ale jak brzmi!!!
  WPROWADZIĆ ZAKAZ POWOŁYWANIA SPOŁEK SAMORZĄDOWYCH BO TO MARNOWANIE PIENIĘDZY OBYWATELI!!

 3. kolejna próba zdobycia pieniędzy w odpadach… konie z rzędem temu, kto wyda grubą kasę na to by “optymalizować ” drogę śmieciarki…

  ja tego nie widzę

Skomentuj