Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Tag: gospodarowanie odpadami

Łącznie artykułów: 13.

Przedsiębiorcy zaniepokojeni centralizacją systemu gospodarowania odpadami. Są obawy o osiągnięcie wymaganych poziomów recyklingu

Przedsiębiorcy zaniepokojeni centralizacją systemu gospodarowania odpadami. Są obawy o osiągnięcie wymaganych poziomów recyklingu

22.10.2025
0

Proponowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozwiązania dotyczące systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) wywołują sprzeciw przedsiębiorców wprowadzających opakowania na rynek oraz organizacji odzysku, których działalność na skutek zmian de facto zostanie zlikwidowana. Ich obawy dotyczą głównie tego, że scentralizowanie finansowania w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej sprawi, że system gospodarowania odpadów stanie się mniej wydajny, a koszty zostaną przerzucone na konsumentów. Państwowy system działa w Chorwacji, gdzie poziomy zbiórki są niższe niż średnia UE.

Wrocław. NIK skontroluje gospodarowanie odpadami w mieście?

Wrocław. NIK skontroluje gospodarowanie odpadami w mieście?

11.09.2025
0

Członkowie Stowarzyszenia SOS Wrocław złożyli w delegaturze NIK wniosek o przeprowadzenie kontroli systemu gospodarowania odpadami. Ich wątpliwości budzi brak rozstrzygniętych przetargów na takie usługi i prowadzenie zamówień z „wolnej ręki”. Zdaniem spółki Ekosystem tezy te są nieprawdziwe.

Lublin. Od marca wzrastają stawki za wywóz odpadów

Lublin. Od marca wzrastają stawki za wywóz odpadów

03.03.2025
0

Od 1 marca mieszkańcy Lublina będą musieli zmierzyć się z wyższymi opłatami za odbiór odpadów. Ratusz argumentuje podwyżki wzrostem kosztów gospodarowania odpadami, a nowe stawki obejmą zarówno mieszkańców bloków, jak i domów jednorodzinnych.

Gminy obawiają się wysokich kar za nieosiągnięcie poziomów recyklingu odpadów. Apelują o szybkie wprowadzenie zasady „zanieczyszczający płaci”

Gminy obawiają się wysokich kar za nieosiągnięcie poziomów recyklingu odpadów. Apelują o szybkie wprowadzenie zasady „zanieczyszczający płaci”

Polska jest ostatnim krajem Unii Europejskiej, który nie wdrożył jeszcze systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). W efekcie koszty zagospodarowania odpadów opakowaniowych obecnie ponoszą głównie mieszkańcy, a odpowiedzialność organizacyjną – gminy. To na nich spoczywa też obowiązek osiągania określonych prawem poziomów odpadów poddanych recyklingowi. W tym roku wiele z gmin może mieć z tym problem, a to oznacza groźbę kar. Wprowadzenie systemu kaucyjnego bez wcześniejszego albo równoległego wprowadzenia ROP może oznaczać dalsze problemy gmin. – Konieczne jest uszczelnienie systemu – podkreśla Olga Goitowska Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Gminy pod ostrzem systemu kaucyjnego

Gminy pod ostrzem systemu kaucyjnego

Wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce budzi liczne obawy zarówno lokalnych samorządów, jak i operatorów zajmujących się przetwarzaniem odpadów. Nowe regulacje mają na celu ustabilizowanie rynku, ale ich implementacja staje się przedmiotem dyskusji ze względu na potencjalne konsekwencje dla systemów gminnych oraz zakładów przetwarzania odpadów.

Gospodarka odpadami niedomaga czyli odpady pod lupą ISP [Raport do pobrania]

Gospodarka odpadami niedomaga czyli odpady pod lupą ISP [Raport do pobrania]

28.02.2024
1

Polska gospodarka odpadami wciąż niedomaga. Regulacje europejskiego zielonego ładu dają pozytywny impuls do zmian, jednak gminom jest coraz trudniej osiągać założone cele ponownego użycia i recyklingu. Nie sprzyja im niestabilne otocznie prawne i instytucjonalne, a także często postawy samych mieszkańców - piszą autorzy raportu "Wyzwania gospodarki odpadami komunalnymi w gminach" przygotowanego przez Instytut Spraw Publicznych

Zapowiedź: Decyzje administracyjne na drodze budowy potrzebnych instalacji gospodarowania odpadami [Transmisja LIVE 10 maja od godziny 9.00]

Zapowiedź: Decyzje administracyjne na drodze budowy potrzebnych instalacji gospodarowania odpadami [Transmisja LIVE 10 maja od godziny 9.00]

08.05.2023
0

Już w najbliższą środę, 10 maja 2023 odbędą się warsztaty dotyczące inwestycji w zakresie instalacji gospodarowania odpadami: „Decyzje administracyjne na drodze budowy potrzebnych instalacji gospodarowania odpadami. Gwarancja porządku, czy przeszkoda?”. Organizatorami wydarzenia są Kancelaria Prezesa Rady Ministrów oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Stacjonarnie, warsztaty odbędą w Warszawie w siedzibie KPRM. Mimo, iż upłynął już termin zgłoszeń udziału w stacjonarnej edycji mamy dla Państwa dobrą informację – zapraszamy do śledzenia transmisji live tego wyjątkowego wydarzenia na naszym portalu, już 10 maja 2023 od godziny 9.00.

css.php
Copyright © 2026