Grupa specjalistów z Polski – których działania koordynują prof. Andrzej Paulo i dr Andrzej Gałaś z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie – od 2003 roku, prowadzi szeroko zakrojone prace badawcze w okolicy najgłębszego na świecie Kanionu Colca – informuje PAP.

Celem Polskiej Wyprawy Naukowej do Peru jest utworzenie w tym rejonie Parku Narodowego. Wniosek taki, odpowiednio udokumentowany i poparty przez samorządy, ma być wkrótce skierowany do władz Peru.

Zespół składa się z naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Kielcach, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Państwowego Instytutu Geologicznego i kilku placówek Polskiej Akademii Nauk i Akademii Pedagogicznej. 

"Celem prac jest stworzenie podwaliny naukowej pod przyszły park narodowy w Peru, rozpoznanie budowy geologicznej i przyrody żywej, walorów krajobrazowych i kulturowych z zamiarem objęcia ich ochroną i stosownymi formami udostępnienia turystycznego" – informuje prof. Paulo.

O wyjątkowości obszaru decydują: bogactwo krajobrazu, wspaniały przekrój skorupy ziemskiej o długości ok. 100 km, kilka pięter geologicznych i ekologicznych, nowe gatunki roślin pionierskich, gorące źródła oraz największe w Andach siedlisko kondorów.

Kanion Colca jest najgłębszym kanionem na świecie, dwukrotnie głębszym od Wielkiego Kanionu Kolorado. Dotychczasowe region objęto analizami geologicznymi, geomorfologicznymi, geoturystycznymi, kulturowymi, medycznymi i petro-archeologicznymi.

Polacy nieprzypadkowo kontynuują badania w tym regionie. To polscy studenci z krakowskiej ekspedycji CANOANDES '79 byli faktycznymi odkrywcami i zdobywcami najgłębszego na świecie Kanionu Colca. Badacze planują kolejną ekspedycję na lato 2010 roku. 

Źródło: home.agh.edu.pl/~peru
 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj