Niektóre rośliny uprawne mogą pomóc w walce z globalnym ociepleniem. Odbijając promienie słoneczne, obniżają temperaturę na naszej planecie – takie wyniki badań naukowców z Uniwersytety w Bristolu publikuje pismo “Current Biology”.

Zespół brytyjskich naukowców pracujących twierdzi, że dzięki świadomemu doborowi roślin uprawnych istnieje możliwość obniżenia temperatury na Ziemi. W skali globalnej o 0,1 stopnia Celsjusza, a lokalnie nawet o 1 stopień. Dotyczy to głównie okresu letniego. Wystarczy obsianie pól północnej Ameryki i obszarów znajdujących się w środkowej szerokości geograficznej Eurazji roślinami, które w większym stopniu odbijają światło słoneczne.
Rośliny uprawne świetnie sprawdzają się w roli ekologicznych luster, gdyż z reguły zajmują ogromne powierzchnie. Dlatego naukowcy zachęcają rolników, by przy podejmowaniu decyzji o tym, co będą uprawiać, brali również pod uwagę tę cechę roślin.

Naukowcy nie wymieniają, które dokładnie odmiany są w stanie najlepiej odbijać światło słoneczne. Zapowiadają, że dopiero przygotowują się do przeprowadzenia dokładniejszych badań na ten temat.

Są natomiast przekonani, że z pomocą inżynierii genetycznej można by było jeszcze lepiej przystosować rośliny do spełniania tej roli. Dużym plusem zastosowania rozwiązania zaproponowanego przez Brytyjczyków jest fakt, że koszty jego realizacji byłyby niewielkie. Jak oceniają uczeni, zastosowanie takiej strategii w rolnictwie mogłoby w ciągu następnych 100 lat przynieść efekty odpowiadające zapobieżeniu emisji do atmosfery prawie 200 mld ton dwutlenku węgla.

źródło: Rzeczpospolita, Eurekalert


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj