Policja rozbiła grupę, która porzuciła 1200 ton niebezpiecznych odpadów

Policja rozbiła grupę, która porzuciła 1200 ton niebezpiecznych odpadów
MŁ/PAP
13.09.2023, o godz. 13:23
czas czytania: około 3 minut
0

Około 1200 ton niebezpiecznych odpadów porzucili członkowie tzw. mafii śmieciowej rozbitej przez śląskich policjantów; zarzuty w tej sprawie usłyszało sześć osób. Jak ustalili śledczy, trzech mężczyzn biorących udział w tym procederze wywodzi się ze środowiska pseudokibiców.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Postępowanie w tej sprawie prowadzą od 2021 r. policjanci z Wydziału do spraw Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców katowickiej komendy wojewódzkiej, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach. Z ustaleń postępowania wynika, że przestępcy działali w 2021 r. nie tylko na terenie województwa śląskiego, ale także poza nim. Zajmowali się organizacją źródeł dostaw niebezpiecznych odpadów, miejsc ich porzucenia, organizacji środków transportu i rozładunku, a także przewozu oraz składowania odpadów wbrew obowiązującym przepisom.

We współpracy

– W celu rozpracowania grupy śledczy z katowickiej komendy wojewódzkiej nawiązali ścisłą współpracę z Lubelskim Urzędem Celno-Skarbowym w Białej Podlaskiej oraz Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Katowicach. Wspólne działania służb pozwoliły ustalić osoby biorące udział w nielegalnym procederze i mechanizm ich działania – poinformował w środę st. asp. Olaf Burakiewicz z zespołu prasowego śląskiej policji.

6 osób zatrzymanych

Policjanci wraz z funkcjonariuszami Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej oraz inspektorami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach zatrzymali 5 mężczyzn w wieku od 29 do 52 lat oraz 48-letnią kobietę. Nadzorujący śledztwo prokurator przedstawił im zarzuty udziału w grupie przestępczej oraz fałszowania dokumentacji w celu zalegalizowania przestępczego procederu, a dodatkowo jednemu z nich kierowania grupą przestępczą. Jak ustalono, wszyscy sprawcy ze swojej działalności uczynili sobie stałe źródło dochodu – dodała policja.

Na wniosek prokuratury pięciu zatrzymanych w tej sprawie mężczyzn zostało aresztowanych, wobec kobiety zastosowano dozór policyjny oraz poręczenie majątkowe. „Jak ustalili śledczy, trzech mężczyzn biorących udział w przestępczym procederze wywodzi się ze środowiska pseudokibiców śląskich klubów sportowych” – opisywał Burakiewicz.


Odpady niebezpieczne węzłem gordyjskim branży. Czy znajdzie się sposób na skuteczne i szybkie przecięcie tej plątaniny problemów?


 

Wynajmowali hale, porzucali odpady i znikali

Metody pozbywania się odpadów polegały m.in. na wynajmowaniu przez przestępców hal magazynowych lub ogrodzonych terenów, jak np. w Bytomiu, Mikołowie, Sosnowcu oraz w miejscowościach powiatów zawierciańskiego i będzińskiego. Po wypełnieniu magazynów i terenów posesji, sprawcy znikali. W taki sposób porzucili w sumie aż ok. 1200 ton odpadów.

„Przeprowadzone na miejscu odnalezienia odpadów czynności przez biegłego sądowego z zakresu fizykochemii i chemii sądowej wykazały, że były one w dużej części niebezpieczne i charakteryzowały się właściwościami żrącymi, mutagennymi, toksycznymi i rakotwórczymi. W przypadku przedostania się ich do gruntu czy też źródeł wody, mogły doprowadzić do skażeń zagrażających zdrowiu, a nawet życiu ludzi i nieodwracalnych zniszczeń w świecie roślinnym oraz zwierzęcym” – podała śląska policja.

 

 


Już 18 września 2023 zapraszamy na szkolenie ONLINE

Wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku, 

delikty administracyjne i kontrole

[GOSPODARKA ODPADAMI]

szczegóły: kontrole.abrys.pl


 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024