Reklama

AD1A POWERMEETINGS [02.09-30.09.24]

Polityka klimatyczna jednym z priorytetów resortu środowiska w 2017 r.

Polityka klimatyczna jednym z priorytetów resortu środowiska w 2017 r.
jwo
02.01.2017, o godz. 11:59
czas czytania: około 3 minut
0

Przygotowania do szczytu klimatycznego w 2018 r. oraz próba przełożenia globalnej polityki klimatycznej na rozwiązania unijne - będą priorytetami ministerstwa środowiska w nowym roku, poinformował PAP rzecznik resortu Paweł Mucha.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Mucha przypomniał, że podczas listopadowego szczytu klimatycznego ONZ w Marrakeszu zapadła decyzja, że Polska będzie organizatorem 24. szczytu w 2018 r.

– Będzie to bardzo ważna konferencja, ponieważ na niej zapadać będą decyzje co do szczegółowego wdrożenia porozumienia paryskiego, które zacznie obowiązywać od 2020 r. – podkreślił rzecznik.

Głównym celem wynegocjowanego pod koniec 2015 r. porozumienia paryskiego jest utrzymanie wzrostu globalnych średnich temperatur na poziomie znacznie mniejszym niż 2 stopnie Celsjusza w stosunku do epoki przedindustrialnej i kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia wzrostu temperatur do 1,5 stopnia.

Przedstawiciel resortu wskazał, że porozumienie klimatyczne ONZ mówi nie tylko o redukcji emisji gazów cieplarnianych, ale również o roli pochłaniania dwutlenku węgla m.in. przez lasy oraz specyfice poszczególnych państw. Umowa wprowadza bowiem koncepcję neutralności klimatycznej, polegającą na dążeniu do zbilansowania emisji gazów cieplarnianych z ich pochłanianiem, również przez lasy, w miejsce proponowanej dotychczas przez niektóre strony całkowitej dekarbonizacji gospodarek.

Ministerstwo przekonuje, że polska polityka klimatyczna powinna być kształtowana z jednej strony w oparciu o redukcję emisji na bazie nowych technologii oraz o lasy wychwytujące CO2, a także odnawialne źródła energii, w tym przede wszystkim geotermię.

Resort i leśnicy tłumaczą, że przy odpowiedniej gospodarce leśnej, czyli sadzenie konkretnych gatunków drzew bądź dosadzanie nowych drzew w istniejących lasach, wychwycić można większą ilość CO2. Węgiel wychwytywany jest przez rośliny w naturalnym procesie fotosyntezy. Im dłużej rośnie las, tym więcej węgla jest w nim magazynowane. Ponadto – by zapobiec “ucieczce” emisji, czyli zmagazynowanego węgla – powinno się unikać tzw. całkowitych zrębów. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, program leśnych gospodarstw węglowych miałby ruszyć od 2017 r., a ewentualny handel pochłoniętymi emisjami – w 2020 r.

Według zapowiedzi ministra Jana Szyszko w nowym roku mamy też poznać miejsce, w którym odbędzie się szczyt klimatyczny w Polsce. Prawdopodobnie wiosną przyjadą do naszego kraju przedstawiciele sekretariatu Konwencji klimatycznej ONZ i przy wsparciu resortu środowiska zdecydują o wyborze tej lokalizacji. Do tej pory nasz kraj dwukrotnie organizował szczyt: w Poznaniu 2008 r. i w Warszawie w 2013 r.

Rzecznik ministerstwa dodał, że w 2017 r. Polska będzie także starała się przełożyć postanowienia paryskie na unijną politykę klimatyczno-energetyczną.

– Naszym celem jest to, żeby do europejskiej polityki klimatycznej wprowadzać to wszystko, co jest duchem konwencji klimatycznej, to co jest zapisane w porozumieniu – mówił w 2016 r. pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej Paweł Sałek. Jak tłumaczył, chodzi m.in. “o dobrowolność i własną ścieżkę” w kwestii polityki surowcowej.

Minister Szyszko dodawał, że Polska nie zgadza się ze stanowiskiem prezentowanym przez niektóre państwa UE, w tym Francję, które twierdzą, że “redukcja emisji będzie tym bardziej wydajna, im bardziej droższa będzie jedna jednostka emisji”.

– My się z tym nie zgadzamy i uważamy, że trzeba być bardziej efektywnym i bardziej myśleć o rzeczach związanych ze zrównoważonym rozwojem (…) zahamowaniem degradacji gleb, lasów. Tego nie da się zrobić bez pochłaniania CO2. (CO2) Jest tym gazem, który ma służyć regeneracji układów przyrodniczych – mówił minister.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad2 webinarium kontrole [12.08-26.09.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024