Polscy studenci wygrali konkurs na najlepszą turbinę wiatrową

Polscy studenci wygrali konkurs na najlepszą turbinę wiatrową
ml
10.07.2017, o godz. 9:47
czas czytania: około 1 minuty
0

Studenci z Politechniki Łódzkiej zwyciężyli w konkursie International Small Wind Turbine Contest 2017, w którym trzeba było zaprojektować najlepszą turbinę wiatrową do generowania prądu na obszarze zurbanizowanym.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Prototyp, który wykonali studenci będzie przeznaczony do dalszych badań oraz ewentualnych wdrożeń. Konkurs składał się z trzech części: projektu przydomowej turbiny, budowy i testów w tunelu aerodynamicznym w Holandii.

Wszystkie elementy podlegały ocenie jury złożonego z przedstawicieli świata nauki i przemysłu z krajów Unii Europejskiej.

Zwycięska konstrukcja GUST (Generative Urban Small Turbine, “gust” w języku angielskim oznacza również podmuch wiatru) to projekt studencki uruchomiony w październiku 2015. Skupia on studentów Politechniki Łódzkiej z Wydziału Mechanicznego, Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, Organizacji i Zarządzania oraz IFE. Zespół składa się z 18 członków (studentów studiów inżynierskich, magisterskich jaki i doktoranckich) oraz 4 opiekunów merytorycznych.

W ubiegłym roku łódzka turbina zajęła pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie turbin wiatrowych w Holandii. Członkowie zespołu w tym roku po raz drugi zwyciężyli również na International Small Wind Turbine Contest 2017.

Międzynarodowe zawody Small Wind Turbine Contest organizowane przez NHL University of Technology w Holenderskim Leeuwarden i gromadzą drużyny z wiodących europejskich ośrodków badawczych. Udział w konkursie daje możliwości wymiany doświadczeń w konstrukcji małych turbin wiatrowych ze  studentami innych uczelni technicznych m.in. z Danii, Holandii czy Egiptu. Jest to także szansa rozwoju współpracy naukowo-badawczej z czołowymi europejskimi ośrodkami naukowymi.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024