Zespół Koła Naukowego Energetyków z Politechniki Warszawskiej został wybrany spośród trzech tegorocznych finalistów pierwszej edycji konkursu GE Energy dla studentów uczelni europejskich pod hasłem „Ekologiczny kampus”.

Jury doceniło projekt samodzielnego systemu elektrociepłowniczego, który wpisuje się w założenia polskiej polityki energetycznej, stawiającej nacisk na rozwój rozproszonych źródeł energii, wykorzystanie niskoemisyjnych paliw oraz kogenerację. Politechnika Warszawska jako nagrodę otrzyma finansowanie w kwocie do 25 tys. euro na wdrożenie projektu.

Drugie miejsce w konkursie zajął zespół z uczelni INSA Lyon z Francji, zaś trzecie miejsce przypadło ekipie Loughborough Dreams z brytyjskiego Uniwersytetu  Loughborough. W tym roku do konkursu nadesłano 32 zgłoszenia

„Konkurs GE Ecomagination Challenge był dla naszego zespołu niepowtarzalną okazją, żeby przeprowadzić własny projekt inżynieryjny – nie tylko w formie czystego ćwiczenia, ale z perspektywą wdrożenia. Naszym celem było też stworzenie koncepcji, która byłaby opłacalna finansowo” powiedział Adam Rajewski, jeden z liderów zwycięskiego zespołu z Politechniki Warszawskiej. „Jesteśmy ponadto przekonani, że gdyby wydział szkolący specjalistów ds. energetyki dysponował własną elektrownią, byłoby to z korzyścią dla wykładowców i studentów. Mamy nadzieję zobaczyć wyniki naszej pracy w praktyce – o czym zapewne marzy każdy inżynier”.

Zespół KNEPW z Politechniki Warszawskiej stworzył układ CHP (elektrociepłownię) napędzany gazowym silnikiem tłokowym, a następnie, w ramach konkursowego projektu, wykazał opłacalność środowiskową i finansową jego wykorzystania w porównaniu do zakupu ciepła i energii elektrycznej z miejskich elektrociepłowni. W projekcie udowodniono, że tego typu elektrociepłownia może nie tylko obniżyć emisję szkodliwych gazów, ale także zaoferować korzyści finansowe.

Źródło: GE Energy

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj