Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Polska i Czechy zgodne: Umowa ws. KWB Turów realizowana bez zarzutów

Polska i Czechy zgodne: Umowa ws. KWB Turów realizowana bez zarzutów
E. M.
07.06.2024, o godz. 10:05
czas czytania: około 2 minut
0

O wyzwaniach transformacji energetycznej, a także o realizacji umowy dot. Kopalni Węgla Brunatnego (KWB) Turów rozmawiała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska oraz Ambasador Republiki Czeskiej w Polsce, Břetislav Dančák. Celem spotkania, które odbyło się 3 czerwca 2024 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, była wymiana doświadczeń pomiędzy państwami i zacieśnienie współpracy bilateralnej w zakresie energii i paliw.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Podczas spotkania poruszony został temat realizacji umowy dot. KWB Turów. Obie strony zgodnie przyznały, że umowa jest realizowana zgodnie z oczekiwaniami.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, że kwestia poziomu zwierciadła wód podziemnych ma kluczowe znaczenie dla strony czeskiej, dlatego odpowiednie zapisy znalazły odzwierciedlenie w niniejszej umowie. – zaznaczyła ministra klimatu i środowiska.

Pozytywne wyniki monitoringu

Cieszą nas ostatnie wyniki monitoringu, które świadczą o tym, że poziom wód podziemnych w rejonie podnosi się. Kopalnia na bieżąco realizuje także działania służące zmniejszeniu emisji hałasu, pyłów i światła. Obie strony za pośrednictwem Pełnomocników wymieniają się informacjami i pozostają w stałym kontakcie roboczym. Należy jednoznacznie podkreślić, że dzięki umowie strona czeska zyskała możliwość kontroli wpływu działalności wydobywczej kopalni na środowisko. Turoszowski kompleks energetyczny gwarantuje stabilne dostawy energii elektrycznej do milionów gospodarstw domowych i jest istotnym elementem krajowego systemu elektroenergetycznego, który ma wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Zamknięcie kopalni bez alternatywnego źródła energii stanowiłaby zagrożenie dla zapewnienia ciągłości dostaw energii elektrycznej dla polskich odbiorców.

Polska i Czechy wspólnie na drodze do transformacji energetycznej

Ambasador Republiki Czeskiej w Polsce, Břetislav Dančá przechodząc do tematu transformacji energetycznej wskazał, że Czechy pozostają w pełni zaangażowane w transformację swojego sektora energetycznego i są zdecydowani osiągnąć ten cel odchodzeniem od węgla i inwestowaniem w energię jądrową oraz odnawialne źródła energii.

Ministra Paulina Hennig-Kloska wskazała, że zarówno Polska, jak i Czechy, uwzględniają ważną rolę energetyki jądrowej w planach transformacji energetycznej i planują inwestycje w nowe jednostki w najbliższej perspektywie. Zwróciła uwagę, że oba kraje będą miały podobne wyzwania w zakresie wdrażania swoich programów jądrowych.

– Wierzymy, że rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii oraz energetyki jądrowej wpłynie na wzrost bezpieczeństwa energetycznego w Europie oraz pozwoli na uniezależnianie się od importu rosyjskich surowców energetycznych. – dodała ministra klimatu i środowiska.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024