Polska ma coraz mniej słodkiej wody

Polska ma coraz mniej słodkiej wody
gj
22.03.2017, o godz. 14:11
czas czytania: około 1 minuty
0

W Polsce mamy tyle samo zasobów słodkiej wody co Egipt. Więcej wody pitnej jest nawet w Hiszpanii. Powodem jest m.in. coraz większe zanieczyszczenie wód słodkich. 22 marca świętujemy Światowy Dzień Wody, który w tym roku obchodzony jest pod hasłem „woda i ścieki”. Tegoroczna tematyka ma skłonić do refleksji nad oczyszczaniem ścieków i bezpieczeństwem ujęć wody.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Zasoby wody słodkiej przypadające na jednego mieszkańca w Polsce są niższe niż średnia europejska i znacznie mniejsze, niż u naszych sąsiadów. Jak informuje „Puls Biznesu” pod względem dostępności plasujemy się na końcu listy krajów Europy. Aby to zmienić, potrzebne są inwestycje.

Jednym z rozwiązań tej sytuacji może być m.in. odpowiednie gospodarowanie wodami z roztopów. Gdyby w Polsce było więcej zbiorników retencyjnych, z powodzeniem moglibyśmy gromadzić nadmiar wody podczas powodzi, a wykorzystywać ją w okresie suszy. Obecnie w Polsce gromadzi się około 6% wód powierzchniowych. W planach jest jednak budowa zbiorników i polderów na Wiśle oraz Odrze, tak, aby poziom zgromadzonych wód wzrósł do 12%. W podniesieniu poziomu wód głębinowych pomaga także sadzenie lasów i odtwarzanie stawów.

Od wejścia do Unii Europejskiej Polska wydała ponad 50 mld zł na budowę i modernizację oczyszczalni ścieków. Choć infrastruktura wciąż się zmienia, a w Polsce wykorzystywane są najnowsze technologie uzdatniania wody i oczyszczania ścieków, problem z deficytem słodkiej wody może z każdym rokiem się pogłębiać.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024