Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Polska może zapłacić miliardy złotych kary za plastik. To szansa dla recyklerów

Polska może zapłacić miliardy złotych kary za plastik. To szansa dla recyklerów
kg
28.07.2020, o godz. 11:57
czas czytania: około 2 minut
2

Nowa unijna perspektywa finansowa, która wejdzie w życie w 2021 roku zakłada pobieranie opłat od krajów członkowskich za niepoddane recyklingowi opakowania z tworzyw sztucznych, w wysokości 80 eurocentów, czyli 3,5 tys. złotych za tonę. Przedstawiciele państw podczas szczytu w Brukseli uznali, że ta danina będzie motywować kraje do realnego ograniczania ilości wprowadzanych do obiegu oraz zwiększenia sumy przetwarzanych tworzyw sztucznych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Aktualnie w Polsce poziom recyklingu odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych przekracza zaledwie 23%. W takiej sytuacji od 2021 r. za pozostałe 77% odpadów tej frakcji, które trafiają do instalacji termicznego przekształcania odpadów lub do składowania, będzie trzeba zapłacić. Gdyby liczyć wysokość opłaty na podstawie danych z ubiegłego roku, gdy na rynek trafiło ok. 1 mln ton opakowań z tworzyw sztucznych – Polska musiałaby zapłacić 600 mln euro, czyli prawie 3 mld zł.

Opinie na temat nowej regulacji są różne – część ekspertów wskazuje, że kara zmobilizuje rząd do większego wsparcia branży recyklingowej, co pozwoli odejść od mniej przyjaznych metod takich jak składowanie i spalanie. Swój udział będą miały także gminy, gdzie powinien zwiększyć się odsetek odpadów odbieranych selektywnie od mieszkańców.

Ważną rolę mogą odegrać producenci produktów w opakowaniach m.in. poprzez wprowadzanie mniej skomplikowanych opakowań, które łatwiej jest wyrzucić do konkretnego pojemnika, a dalej przetworzyć.

Unia zatwierdziła podatek od plastiku. Bez recyklingu Polska zapłaci miliony

Zgodnie z Dyrektywą 94/62/WE w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych cel recyklingu opakowań na 2025 rok wynosi 50%. Zdaniem części ekspertów podatek od nieprzetworzonego plastiku będzie rozwiązaniem niekorzystnym, które utrudni sukcesywne dochodzenie do wyznaczonych celów długoterminowych.

Zdaniem Magdaleny Dziczek z Eko-Pak wprowadzona opłata służyć ma bardziej podreperowaniu budżetu unijnego. Najbardziej na tym rozwiązaniu ucierpią kraje, które nie zdążyły implementować sprawnego systemu zbiórki, selekcji i przerobu tworzyw sztucznych, czyli m.in. Polska.

Duże nadzieje w wprowadzanym podatku upatrują recyklerzy, którzy dzisiaj są na skraju bankructwa. Wynika to z zachwianej koniunktury na wytwarzane przez nich surowce wtórne, których ceny są najniższe od kilku lat, a za odbiór przez recyklera oddający odpady musi obecnie dopłacać. Kolejnymi przyczynami było zamknięcie się Chin na import odpadów z Europy w 2017 r. oraz niekorzystne regulacje prawne, takie jak bardziej restrykcyjne przepisy przeciwpożarowe.

Poprzez odbudowanie polskiej branży recyklingowej i zachęcenie producentów do korzystania z recyklatu, Polska będzie mogła uniknąć bolesnych kar finansowych w najbliższych latach. Ważne będzie też wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP), tak by podmioty wprowadzające produkty w opakowaniach płacili za zanieczyszczanie środowiska.

Źródło: DGP

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (2)


Zbierająco przetwarzjący

Komentarz #78883 dodany 2020-07-28 22:31:38

Branża odpadowa męczy się od dwóch lat, a najgorsze są nowe przepisy. Obietnic było już wiele jak ROP w lipcu tego roku, który został przesunięty o dwa czy trzy lata. Mówiło się o dopłatach dla zbierajacych, recyklerow i odbiorcow recyklatu... Ile jeszce trzeba by tu wszystko się posypało na dobre ?


Gość

Komentarz #78909 dodany 2020-07-29 00:08:13

Tak to jest, jak się tworzy przepisy dla przemysłu na podstawie wyobrażenia gospodarstwa domowego. Teraz firmy zajęte zliczaniem kubełków na odpady do czwartego miejsca po przecinku, a nie przetwarzaniem plastiku.

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024