W krajach UE najwięcej odpadów komunalnych w przeliczeniu na osobę przetwarzają Dania, Niemcy i Luksemburg – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Polska pod względem ilości generowanych i przetwarzanych odpadów jest na przedostatniej pozycji.

W Polsce składowaniu poddano 42 proc. wytworzonych odpadów komunalnych, recyklingowi – 34 proc. (w tym 8 proc. to kompostowanie i fermentacja), a przekształceniom termicznym – 24 proc. – wskazał PIE, powołując się na dane Eurostatu za 2018 r.

Siedem krajów Unii: Niemcy, Słowenia, Austria, Holandia, Belgia, Litwa i Luksemburg już w 2018 r. spełniły wymóg recyclingu 50 proc. odpadów komunalnych. W tym samym roku Komisja Europejska ostrzegała, że Polska wraz z innymi 13 krajami znajduje się w grupie, która może nie spełnić tego wymogu w 2020 r. Dlatego w tych krajach Komisja ma dokonać rewizji stanu gospodarki odpadami jeszcze w tym roku.

Analitycy PIE, cytując dane Eurostatu, zwrócili uwagę, że w krajach UE najwięcej odpadów komunalnych w przeliczeniu na osobę jest przetwarzanych w Danii – 766 kg, Niemczech – 615 kg i Luksemburgu – 610 kg. W Polsce wskaźnik ten wynosi 329 kg. Pod względem ilości generowanych i przetwarzanych odpadów Polska zajmuje przedostatnie miejsce w Unii, nie wliczając w to szarej strefy, która według Krajowej Izby Gospodarczej w 2016 r. wyniosła 20 proc. (średnia UE to 12 proc.).

PIE wskazał, że w projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 zaproponowano przesunięcie w czasie terminów składania sprawozdań za 2019 r. z gospodarowania odpadami komunalnymi. Na podstawie tych sprawozdań samorządy wyliczają wskaźnik recyklingu odpadów komunalnych.

Zgodnie z lipcową nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, samorządy są zobowiązane do osiągnięcia corocznego 50 proc. wagowego udziału recyklingu wytworzonych odpadów komunalnych w latach 2020-2024. Wskaźnik ten wzrasta o 5 proc. co pięć lat i w 2035 r. ma wynieść 65 proc. Przepisy te są wdrożeniem tzw. pakietu odpadowego przyjętego przez Parlament Europejski. W pakiecie wprowadzono m.in. 10-proc. limit składowania odpadów komunalnych do 2035 r.

Czytaj więcej

4 Komentarze

  1. Segregacja śmieci nie ma żadnego sensu. Trzeba budować wielkie kompostownie i centralne spalarnie. Spalać wszystko, co się da. I po kłopocie. Zwykli ludzie nie będą bawić się w śmieciarzy!!!

  2. 24% poddano termicznemu przekształceniu ??? Skąd tak niewiarygodnie wysoki wskaźnik ? Jak go wyliczono ? Jedyne wytłumaczenie jakie przychodzi mi do głowy to ujęcie w tej liczbie ilości odpadów, które spaliły się w sposób niekontrolowany w kilkudziesięciu pożarach nielegalnych i legalnych magazynów.

  3. Pod względem przetwarzania przepisów i przetwarzania obliczeń, Polska jest NA I MIEJSCU W EUROPIE !
    Czegoś nie rozumiecie 😉

  4. Kolejny dowód na genialnie działający system gospodarki odpadami w Polsce! Aż 329 kg odpadów komunalnych na mieszkańca jest w naszym kraju przetwarzanych. Jak to możliwe, że mając tak genialne wyniki zajmujemy przedostatnie miejsce? Przypomnę tylko, że wg. danych GUS (skądinąd oderwanych od rzeczywistości) Polacy wytworzyli średnio 303 kg odpadów komunalnych na osobę – Raport Ochrona Środowiska 2017 (za 2016); 311 kg/os – Raport Ochrona Środowiska 2018 (za 2017); 325 kg/os – Raport Ochrona Środowiska 2019 (za 2018). Czyli przetwarzamy więcej niż wytwarzamy, wybitne osiągnięcie!…

Skomentuj