Polska potrzebuje natychmiastowych zmian, aby sprostać nowym poziomom recyklingu

Polska potrzebuje natychmiastowych zmian, aby sprostać nowym poziomom recyklingu
Katarzyna Błachowicz
16.03.2017, o godz. 16:34
czas czytania: około 2 minut
1

Parlament Europejski w gospodarce o obiegu zamkniętym przede wszystkim kładzie nacisk na zapobieganie powstawaniu odpadów. Kolejnymi priorytetami są recykling, zminimalizowanie składowania, jak i ograniczenie marnowania żywności.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– W światowej gospodarce popyt na surowce w ciągu najbliższych 15 lat może zwiększyć się nawet o 50 proc. Dlatego, aby odwrócić ten trend, trzeba przyjąć model rozwoju cyrkulacyjnego, dzięki któremu uda się zatrzymać w zamkniętym obiegu surowce, co stanowi jedyne rozwiązanie utrzymania zrównoważonego rozwoju gospodarczego – mówiła podczas plenarnej sesji w Parlamencie Europejskim 14 marca Simona Bonafé. Podczas wtorkowego głosowania przyjęto stanowisko włoskiej eurodeputowanej o gospodarce o obiegu zamkniętym.

Wspomóc te działania mają ambitne poziomy recyklingu. Do 2030 r. 70 proc. dla odpadów komunalnych, a 80 proc. dla odpadów opakowaniowych. Statystyki mówią jasno, że będzie to nie lada wyzwanie dla Europy, bowiem w 2014 r. poddawane recyklingowi lub kompostowaniu było 44 proc. wszystkich odpadów komunalnych w UE.

– Tak wysoko postawiona poprzeczka skłania do zasadniczego wniosku: jeśli nie zainicjujemy w Polsce zmian natychmiast, nie osiągniemy celów – mówi Magdalena Dziczek, dyrektor biura Zarządu Związku Pracodawców Przemysłu Opakowań i Produktów w Opakowaniach Eko-Pak. – Należy przy tym podkreślić, że muszą to być zmiany gruntowne i systemowe –  dodaje Dziczek.

Przyjęte ustalenia w Parlamencie Europejskim zawierają również propozycje w kwestii ekoprojektowania, a tym samym kładą nacisk na rozszerzoną odpowiedzialność producenta w kreowaniu produktów wpisujących się w zrównoważony rozwój. Producenci wskazują, że, aby sprostać ambitnym planom GOZ, rynek już teraz musi przestawić się na nowe tory, a nie czekać na ostateczne terminy zmiany przepisów.

Magdalena Dziczek zauważa też, że dyrektywa ramowa daje narzędzie – rozszerzoną odpowiedzialność producenta – mechanizm, który powinniśmy wykorzystać jako element inicjujący zmiany w kierunku tworzenia spójnego modelu gospodarczego dążącego do zamknięcia obiegu.

W ramach zmian w polityce UE na gospodarkę o obiegu zamkniętym Komisja Europejska zgłosiła cztery wnioski ustawodawcze wprowadzenie nowych poziomów dotyczących ponownego użycia, recyklingu i składowania.

Kolejnym krokiem będzie równoczesne wzmocnienie przepisów UE w sprawie zapobiegania powstawaniu odpadów i rozszerzonej odpowiedzialności producenta, ujednolicenie definicji, sprawozdawczości, jak i metody obliczeń poziomów recyklingu.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (1)


Maximus Segregatus

Komentarz #3487 dodany 2017-03-17 09:38:05

Polska mogłaby być liderem selektywnej zbiórki odpadów domowych dzięki metodzie w której wszyscy mieszkańcy w blokowiskach uczestniczą w procesie w segregacji odpadów... Ale wszysytko wskazuje na to, że nikomu tak naprawdę na tym nie zależy.... 

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024