– Polska może być liderem pozytywnych propozycji i stosowania nowych technologii wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Debata „Pakiet klimatyczny – sukces czy rozczarowanie?”, zorganizowana przez Konfederację Pracodawców Polskich (KPP), odbyła się 7 maja br. w Warszawie.

W opinii wicepremiera Pawlaka najważniejszym elementem przyjętego przez Radę Europejską porozumienia jest okres przejściowy dla polskich elektrowni na zakup wszystkich uprawnień do emisji CO2. – Polska w tym okresie będzie miała możliwość zastosowania systemu wskaźników emisyjności w zależności od paliwa używanego do produkcji energii elektrycznej – wyjaśnił. Zaznaczył, że na ich podstawie określona zostanie ilość darmowych uprawnień dostępnych dla naszych przedsiębiorstw. – Wskaźniki te będą odnosić się do najbardziej efektywnych i czystych instalacji na terenie UE – dodał.

Minister gospodarki omówił również najważniejsze wyzwania stojące przed polską energetyką w perspektywie krótko- i długoterminowej. – Realizacja założeń „Polityki energetycznej Polski do 2030 r.” znakomicie wpisuje się w realia światowe – powiedział.

– Dokument przygotowany przez MG spotkał się z ogromnym zainteresowaniem i nadziejami sektora – powiedział prezydent KPP Andrzej Malinowski. Podkreślił, że niektóre założenia pakietu są już realizowane. – Wdrażany jest program budowy biogazowni, które pozwolą na zagospodarowanie odpadów poprodukcyjnych w przemyśle spożywczym. 200 obiektów jest w trakcie realizacji, a 1000 w planach – wyjaśnił. – Strategia przygotowana przez resort odpowiada na najważniejsze wyzwania stojące przed polską energetyką – dodał.

źródło: mg.gov.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj