Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Polska zgłasza poprawki do Krajowego Planu Odbudowy

Polska zgłasza poprawki do Krajowego Planu Odbudowy
Bartłomiej Leśniewski
04.09.2023, o godz. 9:57
czas czytania: około 2 minut
0

Komisja Europejska potwierdza przyjęcie od strony polskiej wniosku o modyfikację Krajowego Planu Odbudowy (KPO) oraz o dodanie do niego rozdziału dotyczącego planu REPowerEU, powstałego w celu zakończenia zależności Unii od rosyjskich paliw kopalnych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 KOMPLEKSOWA DSK [05.08-03.09.24]

Jednocześnie nadal najważniejszym warunkiem przyjęcia zarówno poprawek, jak i całego KPO jest kwestia praworządności polskich sądów.

Co we wniosku

“Wniosek Polski o modyfikację planu jest uzasadniany koniecznością uwzględnienia wysokiej inflacji obserwowanej w latach 2022 i 2023 oraz brakiem możliwości realizacji niektórych działań w pierwotnie przewidzianym terminie ze względu na obiektywne okoliczności” – poinformowała Komisja Europejska.

Jak opisuje PAP rozdział, o którego dodanie wnioskuje Polska w ramach planu REPowerEU, zawiera nowe inwestycje mające na celu rozwój sieci dystrybucji energii elektrycznej na obszarach wiejskich, wsparcie instytucji realizujących działania REPowerEU oraz rozwój infrastruktury gazowej umożliwiającej dywersyfikację dostaw.

Jak wskazuje TVN, najciekawsze punkty, które chciałaby wprowadzić Polska w swoim KPO, to:

– dodanie rozdziału RePowerEU – czy sięgnięcie po środki na reformy energetyczne (rozwój sieci energetycznych na terenach wiejskich, wsparcie dla implementacji programów RePowerEu, rozwinięcie sieci gazowych),

– przeniesienie 5 programów inwestycyjnych z innych działów KPO do nowego RePowerEU (m.in. autobusy niskoemisyjne, odnawialne źródła energii, farmy wiatrowe),

– dopisanie projektów związanych z odchodzeniem od dostaw energii ze strony Rosji.

“Polska zwróciła się o dodatkowe pożyczki w wysokości 23 miliardów euro na sfinansowanie zmienionego planu, co stanowi dodatek do pożyczek już przyznanych w ramach pierwotnego planu w wysokości 11,5 miliarda euro. Razem z alokacją dotacji RRF i REPowerEU – odpowiednio 22,5 miliarda euro i 2,76 miliarda euro – środki te sprawiają, że przedłożony zmodyfikowany plan wart jest prawie 60 miliardów euro” – czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.

Co dalej

Komisja oceni teraz, czy zmodyfikowany plan nadal spełnia wszystkie kryteria określone w rozporządzeniu o RRF. Jeżeli ocena Komisji będzie pozytywna, przedstawi ona wniosek o zmianę decyzji Rady UE, tak by odzwierciedlała ona zmiany w polskim planie. Państwa członkowskie będą wówczas miały maksymalnie cztery tygodnie na zatwierdzenie oceny Komisji.

Jak przypomina TVN modyfikacja kwot i punktów nie wpływa jednak w żaden sposób na wypłaty środków z KPO dla Polski. Cały czas warunkiem wysłania wniosku o pierwszą płatność z Funduszu Odbudowy jest realizacja kamieni milowych dotyczących reformy sądownictwa. Wniosku nie będzie, aż nie wejdzie w życie uzgodniona z KE ustawa nowelizująca SN, a ta utknęła w Trybunale Konstytucyjnym.

Bez decyzji TK nie będzie ustawy, bez ustawy nie będzie wniosku, bez ustawy i wniosku nie będzie decyzji KE o wypłacie środków. Choć teraz, mówiąc o KPO, możemy mówić, że czekamy już nie na 34 mld euro, ale na prawie 59 mld euro, o jakie Polska wystąpiła w KPO.


Ogromne koszty transformacji energetycznej. Fundusze unijne nie wystarczą, żeby zapełnić lukę

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024