Polski projekt przydomowej turbiny wiatrowej najlepszy na świecie

Polski projekt przydomowej turbiny wiatrowej najlepszy na świecie
jwo/PAP
09.07.2018, o godz. 11:08
czas czytania: około 2 minut
2

Projekt przydomowej turbiny wiatrowej studentów z Politechniki Łódzkiej po raz trzeci okazał się najlepszy w międzynarodowym konkursie International Small Wind Turbine Contest 2018.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W tegorocznej edycji konkursu na projekt przydomowej turbiny wiatrowej organizowanego przez NHL University of Applied Sciences w holenderskim Leeuwarden wzięło udział 10 studenckich zespołów z Europy, Kanady i Egiptu. Zespół GUST z Politechniki Łódzkiej po raz pierwszy zaprezentowała dwie turbiny – jedną o poziomej, a drugą o pionowej osi obrotu. Studenci wprowadzili także zmiany konstrukcyjne w porównaniu z poprzednimi projektami.

– Zmieniliśmy profile aerodynamiczne łopat turbiny o poziomej osi obrotu, których testowaliśmy kilka wersji. Zaprezentowaliśmy także wykonany przez nas system przełączania cewek w generatorze, a w czasie konkursu korzystaliśmy z autorskiego systemu sterowania z panelem dotykowym – opowiada Katarzyna Telega z zespołu GUST.

Podczas konkursu wszystkie ekipy testowały swoje turbiny w tunelu aerodynamicznym i nie mają możliwości śledzenia wyników konkurentów. Po serii prób działania urządzeń każda drużyna prezentowała swoje projekty na sesji posterowej – to również było oceniane.

Studenci zapowiadają kolejne ulepszenia swoich projektów turbiny wiatrowej. Obok przyszłorocznej edycji International Small Wind Turbine Contest, będą starali się o udział w prestiżowym konkursie turbin Collegiate Wind Competition organizowanym za dwa lata przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych.

Zespół GUST (Generative Urban Small Turbine) działa od 2015 r. w ramach Studenckiego Koła Naukowego Energetyków w Instytucie Maszyn Przepływowych PŁ. Skupia studentów z Wydziałów: Mechanicznego, Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej, Zarządzania i Inżynieria Produkcji oraz International Faculty of Engineering. Projekt jest współfinansowany ze środków przyznanych przez MNiSW, w ramach programu “Najlepsi z Najlepszych! 2.0”.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (2)


Sairus

Komentarz #12762 dodany 2018-07-09 17:58:22

I skończy się jak zawsze... Albo do szuflady, bo nie będzie kasy albo zagraniczny koncern kupi licencję i będzie zarabiać. Nic dziwnego, że w kwestiach innowacyjności dużo wymyślamy ale zarabiają obcy.


Tomek

Komentarz #18003 dodany 2019-06-09 16:39:26

Niestety zgadzam się z kolegą powyżej.. Polska jest krajem ,który dusi w zarodku każdą próbę zmiany .. nie ważne czy na lepsze czy gorsze .. dusi na wszelki wypadek... Kraj zamiast wspierać naszych woli dotować inne kraje ... Zarżnęliśmy branżę wiatrakową a teraz będziemy płacić miliardy Niemcom za świadectwa pochodzenia.. Wszyscy będziemy płacić .

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024