Polski rząd chce postawić na wodór

Polski rząd chce postawić na wodór
PAP/dom
05.03.2021, o godz. 12:57
czas czytania: około 2 minut
0

Wodór to przyszłość, energia przyszłości, albo weźmiemy udział w tym wyścigu, albo zostaniemy w tyle - powiedział wicepremier Jarosław Gowin, informując o zainaugurowaniu naboru wniosków dotyczących innowacyjnych technologii wodorowych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Wicepremier oraz minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz wiceszef MKiŚ Ireneusz Zyska poinformowali o starcie naboru dot. innowacyjnych technologii wodorowych w ramach mechanizmu IPCEI (Important Projects of Common European Interest), który ma wspierać politykę gospodarczą i konkurencji UE.

– Wodór to przyszłość, to energia przyszłości. Albo weźmiemy udział w tym wyścigu, albo zostaniemy w tyle – przekonywał J. Gowin wskazując, że technologie wodorowe mogą się istotnie przyczynić do obniżenia emisyjności gospodarki, co w przypadku Polski jest bardzo istotne.

Wicepremier przyznał, że nawet jeśli dziś technologie wodorowe są drogie, to z czasem ich koszty będą maleć, będą udoskonalane i będą stawały się coraz powszechniejsze. Ponadto poinformował, że do 26 marca potrwa nabór na innowacyjne technologie wodorowe w ramach mechanizmu IPCEI.

Szef resortu klimatu i środowiska Michał Kurtyka wyjaśnił z kolei, że zgłaszane przez przedsiębiorstwa projekty, muszą się charakteryzować partnerstwem z innymi państwami UE.

– Programy IPCEI, czyli wspólnego zainteresowania, muszą mobilizować na poziomie UE kilka państw. Trwa dyskusja, czy będą to trzy czy cztery państwa. Przedsiębiorstwa muszą brać pod uwagę, że jeśli zostaną wyselekcjonowane na poziomie krajowym, to następnym krokiem będzie uzyskanie partnerstwa kilku państw UE i wtedy takie projekty, gdy już będziemy znać ich zakres, potencjał technologiczny oraz ile będą kosztować, mogą być wyjęte spod rygoru pomocy publicznej UE – wyjaśnił M. Kurtyka.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024