Jak informuje TAURON, już o ponad 250 tys. ton ograniczyły w tym roku emisję dwutlenku węgla firmy i instytucje, które korzystają z odnawialnych źródeł energii dostarczanych przez tę firmę. Do końca roku może to być nawet milion ton.

– Konsekwentnie powiększamy udział odnawialnych źródeł energii w naszym miksie energetycznym, tak aby ograniczyć swoją emisyjność o prawie 80 proc., a jednocześnie móc zaoferować czystą energią większej liczbie firm i instytucji. Do 2030 r. planujemy sześciokrotnie zwiększyć nasze moce zainstalowane w OZE – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON.

TAURON odnotował w tym roku dwukrotny wzrost sprzedaży energii z linii EKO dla biznesu. Na ten rok sprzedał ponad 3 TWh takiej energii. To dwukrotny wzrost wobec 2021 r. Zamówienia na obecny rok złożyło ponad 2 tys. klientów z tego segmentu.

– Rokrocznie odnotowujemy większe zainteresowanie zakupem zielonej energii przez firmy i instytucje odpowiedzialnie podchodzące do prowadzenia biznesu i chcące przyczynić się do rozwoju OZE w Polsce – mówi Tomasz Lender, wiceprezes zarządu ds. sprzedaży na rynku biznesowym w TAURON Sprzedaż. – Jak wskazują dane, dzięki korzystaniu z zielonej energii nasi klienci biznesowi tylko w tym roku uniknęli emisji już ponad 250 tys. ton dwutlenku węgla do atmosfery. W całym 2021 r. było to ponad 700 tys. ton niewyemitowanego CO2.

OZE pod ziemią…

W tym roku zielona energia od TAURONA trafiła między innymi do Toyota Motor Manufacturing Poland, Grupy Bosch, LOTTE Wedel, a także wpisanej na listę UNESCO Kopalni Soli „Wieliczka”.

– Kopalnia Soli „Wieliczka” to nie tylko światowej klasy atrakcja turystyczna, ale także podziemne miasto, z całą niezbędną do funkcjonowania ponad 700-letniego zabytku infrastrukturą na powierzchni i w głębi ziemi, którego utrzymanie oraz zabezpieczanie wymaga całodobowego zasilania energią elektryczną. Sukcesywnie wymieniamy oświetlenie na energooszczędne, ale też przywiązujemy dużą uwagę do źródła pochodzenia energii elektrycznej. Dzięki temu w ostatnim roku nie trafiło do atmosfery ponad 10 tys. ton dwutlenku węgla – mówi Paweł Nowak, prezes zarządu Kopalni Soli „Wieliczka”.

…i w słodyczach

W przypadku energii produkowanej w odnawialnym źródle energii mówimy o unikniętej emisji dwutlenku węgla, czyli braku emisji CO2 z tytułu wytworzenia tej energii w instalacji OZE, a nie w źródle konwencjonalnym energetycznego spalania paliw.

–  Decyzja o korzystaniu od 2020 r. przez Wedla wyłącznie z energii odnawialnej jest dla nas kolejnym krokiem ku zrównoważonemu rozwojowi i odpowiedzią na lokalne i globalne wyzwania z poszanowaniem środowiska. Używamy energii elektrycznej dostarczanej przez TAURON, pochodzącej z elektrowni wiatrowych, co gwarantuje nam stałe zasilanie naszej siedziby, w tym produkcji przez 100 proc. OZE. Dzięki temu, w minionym roku obniżyliśmy emisje CO2 do atmosfery o 12 tys. ton – mówi Maciej Herman, dyrektor zarządzający firmy Wedel.

 

Czytaj więcej

Skomentuj