Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Polskie oczyszczalnie z powodzeniem wdrażają światowe innowacje

Polskie oczyszczalnie z powodzeniem wdrażają światowe innowacje
Martyna Matuszczak
05.02.2016, o godz. 10:17
czas czytania: około 2 minut
0

Polskie obiekty wod-kan rozwijają się zgodnie ze światowymi trendami, a technologie w nich wykorzystywane są coraz bardziej wydajne i energooszczędne. Przykłady takich obiektów opisane zostały podczas konferencji „Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni”, która odbyła się w dniach 2-3 lutego w Iławie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Prof. Marek Gromiec przedstawił innowacyjną technologię tlenowego granulowanego osadu czynnego Nereda, która po raz pierwszy została wdrożona w Polsce w oczyszczalni „Fregata” w Rykach. Zasada działania technologii, która stosowana jest w Rykach od grudnia, polega na wykorzystaniu i kontrolowaniu warunków, w których biomasa formuje się w postaci granul, a nie kłaczków. Takie aglomeraty pozwalają na uzyskanie symultanicznych warunków beztlenowych, anoksycznych i tlenowych w obrębie granul, co redukuje potrzebę stosowania wielokomorowych reaktorów oraz recyrkulacji.

W obiektach, w których dotąd zastosowano tę technologię stwierdzono znaczącą poprawę stabilności procesu i jakości odpływu (azot ogólny TN<5 mg/l, fosfor ogólny TP<0,3 mg/l) oraz oszczędność w zużyciu energii (30%) w porównaniu do konwencjonalnego procesu osadu czynnego – wymieniał prof. Gromiec.

Ciekawostką są okoliczności narodzin technologii. – Koncepcja procesu powstała podczas Oktoberfest w Monachium, w czasie dyskusji między dwoma profesorami – wyjaśnił profesor.

Nowinkę technologiczną zaprezentowała także Irena Jankowska, która opisała modernizację oczyszczalni ścieków w Jędrychówku. Jest to jedyny obiekt w kraju wykorzystujący technologię fermentacji osadu nadmiernego, która integruje hydrolizę termiczną i fermentację termofilową. – W oczyszczalni wytwarzany jest jedynie osad nadmierny, co zdeterminowało podjęcie decyzji o zastosowaniu tego innowacyjnego rozwiązania. Zrealizowano kompaktowy, trzyetapowy proces fermentacji metanowej osadów ściekowych polegający na tym, że przed termofilową fermentacją metanową (proces w temperaturze 50-55ºC) prowadzi się enzymatyczną i termofilową hydrolizę osadu. Przewidujemy, że termiczna obróbka osadów w temperaturze powyżej 80°C umożliwi zwiększenie ilości biogazu oraz zwiększenie jego kaloryczności – wyjaśniała I. Jankowska. Organizatorzy konferencji umożliwili uczestnikom przyjrzenie się z bliska tej innowacyjnej technologii podczas wyjazdu technicznego do oczyszczalni w Jędrychówku.

Zaproszeni przez firmę Abrys specjaliści związani z eksploatacją obiektów wod-kan debatowali także o wyzwaniach stojących przed eksploratorami, którzy zdecydowali się na rozbudowę i modernizację swoich obiektów, kierunkach rozwoju oczyszczalni ścieków a także podniesieniu efektywności ekonomicznej systemów wod-kan. Uczestnicy opuścili Iławę bogatsi o sporą dawkę wiedzy i nowe doświadczenia.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024