Jak podkreślił przewodniczący ZGW, w większości obszarów wiejskich w ciągu 2-3 lat rozwiązany będzie problem podłączenia do kanalizacji sanitarnej. Tłumaczy jednak, że nie we wszystkich miejscach potrzebna jest kanalizacja sieciowa. Tam, gdzie zabudowa jest rozproszona, a budynki znajdują się daleko od siebie, proponowanie jest instalowanie oczyszczalni przydomowych, których montaż będzie dofinansowywany.
Według Marka Olszewskiego realizacja Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich do 2020 roku jest w pełni zaplanowana. Jak przyznał, w tym programie jest za mało pieniędzy na infrastrukturę, m.in. na modernizację lokalnych dróg, których brak wpływa na rozwój rolnictwa.
Nowym wyzwaniem będzie natomiast zdobycie środków na dofinansowanie wsi po 2020 roku. Brak inwestycji w obszary wiejskie oznacza pozostawienie go w przestarzałej formie, która nie jest opłacalna.
Pośród potrzeb inwestycyjnych we wsiach szef ZGW wymienił również konieczność modernizacji dróg gruntowych, a także konieczność zapewnienia dostępu do internetu. Obecnie Komisja Europejska podjęła konsultacje społeczne dotyczące wspólnej polityki rolnej. Na podstawie ich wyników mają zostać przedstawione dalsze plany wspólnej polityki rolnej.
Komentarze (0)