Wśród nich m.in. projekt dot. wykorzystania nauki do walki ze zmianami klimatu na terenach zurbanizowanych.
SHENG
Jak przekazało Narodowe Centrum Nauki, międzynarodowy, dwustronny konkurs SHENG 3 na polsko-chińskie projekty badawcze jest organizowany przez NCN wspólnie z chińską agencją National Natural Science Foundation of China (NSFC), zgodnie z procedurą oceny równoległej. “Oznacza to, że obie agencje prowadzą równoległą ocenę formalną i merytoryczną wniosków, a finansowanie otrzymają tylko te projekty, które uzyskają jednocześnie rekomendację NCN i NSFC” – wyjaśniono.
Badacze mogli składać wnioski w wybranych dyscyplinach nauk ścisłych i technicznych oraz nauk społecznych. W rozstrzygniętym właśnie konkursie SHENG – jak wskazało NCN – złożono 125 wniosków, z czego “zaledwie 5 dotyczyło badań z zakresu nauk społecznych”.
Wśród wniosków zakwalifikowanych do finansowania znalazł się 1 projekt z grupy nauk HS (nauki humanistyczne, społeczne i o sztuce – PAP) oraz 12 z grupy nauk ścisłych i technicznych.
Dla kogo granty
Na liście znalazły się następujące podmioty z przyznanym finansowaniem: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (ponad 1 mln 209 tys.), Instytut Fizyki PAN (ponad 574 tys.), dwa projekty Politechniki Warszawskiej (ponad 1 mln 472 tys. oraz prawie 1 mln 658 tys.), Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (ponad 1 mln 670 tys.), Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (610 tys.), Uniwersytet Warszawski (ponad 280 tys.), Politechnika Łódzka (ponad 876 tys.), Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego (ponad 1 mln 624 tys.), Uniwersytet Zielonogórski (866 tys.), Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN (ponad 1 mln 283 tys.), Politechnika Wrocławska (ponad 1 mln 840 tys.) i Uniwersytet Jagielloński (prawie 852 tys.).
Sfinansowane badania – jak podało NCN – będą prowadzone w Polsce i w Chinach, a nad realizacją każdego projektu będzie czuwać dwóch kierowników: jeden po stronie chińskiej, drugi po stronie polskiej. Otrzymane środki – jak poinformowano – można przeznaczyć na prowadzenie badań, wynagrodzenie zespołu badawczego, stypendia dla studentów lub doktorantów, zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej oraz pokryć inne koszty związane z wydatkami niezbędnymi do realizacji polskiej części projektu badawczego.
Narodowe Centrum Nauki, wśród projektów, które otrzymają finansowanie w ramach SHENG 3, wskazało m.in. na zespół dra hab. Piotra Matczaka z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, we współpracy z naukowcami z Chinese Academy of Sciences – jak wskazano – zajmie się “bardzo aktualnym w kontekście zmian klimatycznych problemem wzrastających temperatur na obszarach zurbanizowanych”.
“Naukowcy sprawdzą na przykładzie Warszawy i Pekinu, w jaki sposób rozwój miast wiąże się ze wzrostem temperatur na ich obszarze oraz czy i w jaki sposób miejskie wyspy ciepła mogą zostać zneutralizowane lub zminimalizowane poprzez odpowiednie zagospodarowanie miejskiej zieleni i zbiorników wodnych. W efekcie przeprowadzonych badań zostaną opracowane rekomendacje pozwalające na złagodzenie w przyszłości skutków występowania wysp ciepła w obu badanych miastach” – wyjaśniono.
Komentarze (0)