– Powinniśmy szukać praktycznych rozwiązań i efektywnych mechanizmów rozwoju czystych technologii w polskiej energetyce. Mam nadzieję, że pomocne w tej dziedzinie będzie szwedzkie doświadczenie – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas spotkania z wicepremier Szwecji, minister ds. przedsiębiorstw i energii Maud Olofsson

Pawlak przypomniał, że w Ministerstwie Gospodarki przygotowywany jest projekt „Polityki energetycznej Polski do 2030 r.”. – Zgodnie z tym dokumentem chcemy przede wszystkim wykorzystać krajowe zasoby węgla, co pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. Duży nacisk położyliśmy także na efektywność energetyczną oraz wprowadzenie energetyki jądrowej – dodał.

W opinii szefa resortu gospodarki w dobie niestabilnych cen ropy i gazu na światowych rynkach, Polska powinna zadbać o wykorzystanie odnawialnych źródeł energii – Ciekawą propozycją są m.in. rozwiązania oparte na energetycznym wykorzystaniu odpadów – powiedział wicepremier Pawlak.

Zadeklarował również, że w planach resortu gospodarki znajdują się dwa projekty dotyczące zastosowania wychwytu i magazynowania dwutlenku węgla (Carbon Capture Storage – CCS). – Jeden związany będzie z nowym blokiem węgla brunatnego w Elektrowni Bełchatów. Drugi to wspólna inicjatywa Elektrowni Blachownia oraz Zakładów Azotowych Kędzierzyn. Zostały one już zgłoszone do Komisji Europejskiej – podkreślił.

Obecna na konferencji wicepremier Szwecji Maud Olofsson zaznaczyła, że w dzisiejszych czasach każdy kraj powinien szukać odpowiednich dla własnej energetyki rozwiązań. – W Szwecji udało nam się wdrożyć wiele ciekawych projektów. Jednak przy realizacji każdego z nich bardzo ważna była edukacja społeczeństwa oraz świadomość tego, jakie korzyści ze sobą niosą – powiedziała.

Wicepremier Olofsson podkreśliła również, że Unia Europejska i kraje do niej należące powinny wypracować wspólną politykę w dziedzinie czystych technologii. – Podjęliśmy już pierwsze kroki podczas ubiegłorocznej konferencji w Brukseli i przyjęliśmy pakiet energetyczno-klimatyczny. Polska mocno zaznaczyła tutaj swoją obecność. Mam nadzieję, że także podczas planowanego pod koniec roku spotkania w Kopenhadze uda nam się wypracować korzystne dla naszego klimatu rozwiązania – dodała Olofsson.

Spotkanie wicepremiera ministra gospodarki Waldemara Pawlaka oraz wicepremier minister ds. przedsiębiorstw i energii Szwecji Maud Olofsson odbyło się przy okazji konferencji „CCS i inne technologie czystego węgla – potencjalny znak firmowy Polski?”.

Konferencja została zorganizowana przez demosEUROPA – Centrum Strategii Europejskiej, Ambasadę Wielkiej Brytanii w Polsce, Vatenfall Polska oraz Ambasadę Szwecji w Polsce.

źródło: mg.gov.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj