Projekt to wspólne przedsięwzięcie Departamentu Infrastruktury i Zagospodarowania Przestrzennego Rady Miasta Równe i Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie.
– Moim marzeniem, a zarazem dużym wyzwaniem było wspólne działanie z miastami partnerskimi na konkretnych płaszczyznach inwestycyjnych, dla dobra naszych małych ojczyzn – wyjaśniał Artur Szymczyk, Prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Lublinie. – I to się właśnie teraz dzieje.
Równoległe inwestycje w partnerskich miastach
Projekt “Rozwój infrastruktury kanalizacyjnej i poprawa gospodarki ściekowej w Równem i Lublinie” obejmuje przebudowę sieci kanalizacji deszczowej i roztopowej w rejonie ulic Chornovola, Drahomanov, Zamkova z odprowadzeniem do rzeki Ustia w rejonie stadionu “Avangard” w Równem.
W Lublinie natomiast, w ramach projektu wybudowana zostanie sieć kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej z odgałęzieniami przy ul. Goździkowej, bocznej Goździkowej, Kosynierów, Ziemiańskiej w Lublinie oraz sieć kanalizacji sanitarnej z odgałęzieniami przy ul. Jaskółczej w Lublinie.
Prawie 2,5 mln euro unijnego dofinansowania
Koszt ogólny realizacji projektu zamyka się w kwocie rzędu 2 686 738,55 euro, w tym polska część tego działania to 1 322 825,58 euro, a ukraińska 1 363 912,97 euro.
Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wyniesie natomiast 2 418 064,68 euro (90 proc. całkowitej wartości projektu). Umowę partnerską na realizację projektu podpisano 21 października 2024 r. Na obecnym etapie projekt wszedł w fazę wdrażania procedur przetargowych, a jego zakończenie przewidziane jest na koniec września 2026 r.
Wiele wymiarów polsko ukraińskiej współpracy
– Jako miasto Lublin zaangażowani jesteśmy w budowanie wsparcia dla Ukrainy w wielu wymiarach, a miasto Równe jest dla nas partnerem szczególnym – podkreślał Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin. – Bardzo się cieszę, że do tych wielu form pomocy, wsparcia możemy dołączyć aktywność inwestycyjną, wymianę dobrych praktyk branżowych i czerpanie wzajemnych korzyści ze współpracy.
Podobnego zdania był Viktor Shakyrzian, Mer Miasta Równe.
– Jesteśmy ogromnie wdzięczni Lublinowi i jego mieszkańcom za wsparcie dla naszych obywateli, którzy uciekali przed wojną – podkreślał włodarz Równego. – A teraz nasza współpraca może się dalej rozwijać i to jest dla mnie powód do radości i dumy.
Racjonalne zarządzanie zasobami wodnymi
Główne cele projektu to promowanie zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi i stworzenie warunków dostępu do czystej wody dla dorzecza transgranicznego, poprzez rozwój infrastruktury kanalizacyjnej i poprawę zarządzania ściekami w obwodzie rówieńskim i województwie lubelskim oraz poprawa stanu sanitarno-epidemiologicznego zasobów wodnych poprzez rekonstrukcję sieci kanalizacji deszczowej w mieście Równe i rozbudowę sieci sanitarnych i wodociągowych w Lublinie.
Dodajmy, że w środowej konferencji w Lublinie, oprócz mera Równego i prezydenta Lublina uczestniczyli również: Rusłan Gudyma – Dyrektor Departamentu Infrastruktury i Zagospodarowania Przestrzennego Rady Miasta Równe, Artur Szymczyk – Prezes Zarządu MPWiK Sp. z o.o. w Lublinie i Zofia Kwolek – Członkini Zarządu Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.
Komentarze (0)