Polsko-ukraiński projekt wod-kan

Polsko-ukraiński projekt wod-kan
R.G.
08.11.2024, o godz. 13:44
czas czytania: około 3 minut
0

6 listopada 2024 r., w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie, podczas specjalnej konferencji prasowej omawiano stan realizacji polsko-ukraińskiego projektu "Rozwój infrastruktury kanalizacyjnej i poprawa gospodarki ściekowej w Równem i Lublinie", wdrażanego w ramach programu Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Projekt to wspólne przedsięwzięcie Departamentu Infrastruktury i Zagospodarowania Przestrzennego Rady Miasta Równe i Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie.

– Moim marzeniem, a zarazem dużym wyzwaniem było wspólne działanie z miastami partnerskimi na konkretnych płaszczyznach inwestycyjnych, dla dobra naszych małych ojczyzn – wyjaśniał Artur Szymczyk, Prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Lublinie. – I to się właśnie teraz dzieje.

Równoległe inwestycje w partnerskich miastach

Projekt “Rozwój infrastruktury kanalizacyjnej i poprawa gospodarki ściekowej w Równem i Lublinie” obejmuje przebudowę sieci kanalizacji deszczowej i roztopowej w rejonie ulic Chornovola, Drahomanov, Zamkova z odprowadzeniem do rzeki Ustia w rejonie stadionu “Avangard” w Równem.

W Lublinie natomiast, w ramach projektu wybudowana zostanie sieć kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej z odgałęzieniami przy ul. Goździkowej, bocznej Goździkowej, Kosynierów, Ziemiańskiej w Lublinie oraz sieć kanalizacji sanitarnej z odgałęzieniami przy ul. Jaskółczej w Lublinie.

Prawie 2,5 mln euro unijnego dofinansowania

Koszt ogólny realizacji projektu zamyka się w kwocie rzędu 2 686 738,55 euro, w tym polska część tego działania to 1 322 825,58 euro, a ukraińska 1 363 912,97 euro.

Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wyniesie natomiast 2 418 064,68 euro (90 proc. całkowitej wartości projektu). Umowę partnerską na realizację projektu podpisano 21 października 2024 r. Na obecnym etapie projekt wszedł w fazę wdrażania procedur przetargowych, a jego zakończenie przewidziane jest na koniec września 2026 r.

Wiele wymiarów polsko ukraińskiej współpracy

– Jako miasto Lublin zaangażowani jesteśmy w budowanie wsparcia dla Ukrainy w wielu wymiarach, a miasto Równe jest dla nas partnerem szczególnym – podkreślał Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin. – Bardzo się cieszę, że do tych wielu form pomocy, wsparcia możemy dołączyć aktywność inwestycyjną, wymianę dobrych praktyk branżowych i czerpanie wzajemnych korzyści ze współpracy.

Podobnego zdania był Viktor Shakyrzian, Mer Miasta Równe.

– Jesteśmy ogromnie wdzięczni Lublinowi i jego mieszkańcom za wsparcie dla naszych obywateli, którzy uciekali przed wojną – podkreślał włodarz Równego. – A teraz nasza współpraca może się dalej  rozwijać i to jest dla mnie powód do radości i dumy.

Racjonalne zarządzanie zasobami wodnymi

Główne cele projektu to promowanie zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi i stworzenie warunków dostępu do czystej wody dla dorzecza transgranicznego, poprzez rozwój infrastruktury kanalizacyjnej i poprawę zarządzania ściekami w obwodzie rówieńskim i województwie lubelskim oraz poprawa stanu sanitarno-epidemiologicznego zasobów wodnych poprzez rekonstrukcję sieci kanalizacji deszczowej w mieście Równe i rozbudowę sieci sanitarnych i wodociągowych w Lublinie.

Dodajmy, że w środowej konferencji w Lublinie, oprócz mera Równego i prezydenta Lublina uczestniczyli również: Rusłan Gudyma – Dyrektor Departamentu Infrastruktury i Zagospodarowania Przestrzennego Rady Miasta Równe, Artur Szymczyk – Prezes Zarządu MPWiK Sp. z o.o. w Lublinie i Zofia Kwolek – Członkini Zarządu Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024