Do końca marca granice Polski przekroczyło ok. 2,5 mln uchodźców z Ukrainy. Większość pozostała w naszym kraju. Oznacza to, że liczba mieszkańców przebywających w granicach RP wzrosła o ok. 5%. Można się spodziewać, że w tej samej skali wzrośnie liczba wytwarzanych odpadów i ścieków komunalnych czy też wzrośnie zapotrzebowanie na usługi komunikacji publicznej. Jakie skutki przyniesie konflikt i jakie będą jego następstwa dla firm komunalnych?
– Wciąż toczy się wojna, ale w tym momencie są już tacy, którzy myślą o odbudowie Ukrainy. Jednak żeby myśleć o odbudowie, trzeba znać skalę zniszczeń – mówi Dariusz Szymczycha, wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Szacowane przez ukraińskie ministerstwo gospodarki oraz Kyiv School of Economics straty bezpośrednie i pośrednie wynoszą między 564 a 600 mld dol.
Od początku wojny w Ukrainie do Polski przybyło ponad 2,5 mln uchodźców. Sejm, także głosami opozycji, przyjął ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy. Tymczasem samorządy apelują o organizację okrągłego stołu, a rząd powołuje specjalnego pełnomocnika.
Od piątku, 15 kwietnia Warszawski Transport Publiczny będzie bezpłatny dla uciekających przed wojną obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski 24 lutego lub później. Uprawnienia będą obowiązywały do 31 maja 2022 roku.
Osiem milionów złotych z funduszy europejskich zostanie przeznaczone na pomoc dla uchodźców z Ukrainy, przebywających w woj. lubelskim. Pieniądze zostaną wykorzystane na naukę języka polskiego, wsparcie w poszukiwaniu pracy, na pomoc prawną i psychologiczną.