12 i 18 maja 2022 r. stolicę Wielkopolski opuściły 2 tiry (ponad 50 europalet) pomocy humanitarnej dla Obwodu Charkowskiego - regionu partnerskiego Województwa Wielkopolskiego oraz Charkowa, miasta partnerskiego Poznania.
– Około 30 proc. wszystkich uchodźców wstępnie deklaruje chęć pozostania w Polsce na najbliższe trzy lata. Niektórzy po prostu nie mają dokąd wracać – mówi Artem Zozulia, prezes zarządu Fundacji Ukraina. Jak podkreśla, organizacje pozarządowe nie są w stanie dalej same dźwigać organizacyjnego i finansowego ciężaru, jaki wiąże się z pomocą ukraińskim uchodźcom. Potrzebne im są wsparcie i długofalowe plany działań pomocowych, m.in. w zakresie integracji w Polsce, rozpoczęciu pracy zarobkowej czy znalezieniu pomocy psychologicznej.
W związku z obserwowanym od kilku tygodni spadkiem liczby uchodźców z Ukrainy przyjeżdżających do Katowic zdecydowano o usunięciu namiotów znajdujących się przed dworcem PKP. Posiłki będą nadal wydawane przy Międzynarodowym Dworcu Autobusowym.
Pięć autobusów Miejskich Zakładów Autobusowych już jutro wyjedzie do ukraińskiego Mikołajowa. Prezydent Rafał Trzaskowski rozmawiał dziś z kierowcami, którzy dostarczą dar miasta Warszawa na miejsce.
Apeluję do samorządów o bezzwłoczne wypłacanie mieszkańcom świadczeń za pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy; informacje o wstrzymywaniu wypłat są zatrważające - podkreślił w czwartek wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. ukraińskich uchodźców Paweł Szefernaker.