Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Nowelizacja specustawy pomocowej wprowadza rozwiązania systemowe dotyczące m.in. zwiększenia możliwości korzystania z kursów języka polskiego przez Ukraińców.
- Nie możemy przekazywać środków na pomoc wszystkim uchodźcom z Ukrainy w nieskończoność - podkreślił w poniedziałek wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. uchodźców Paweł Szefernaker. Jak zaznaczył, dla uchodźców przygotowano rozwiązania, które pomogą im się usamodzielnić.
Płock otrzymał z partnerskiego miasta Darmstadt w Niemczech 10 tys. euro na pomoc Ukrainie i uchodźcom wojennym z tego państwa. W najbliższym czasie płocki samorząd zakupi żywność i środki higieny, które wysłane zostaną do ukraińskiego Żytomierza, także miasta partnerskiego.
Od początku wojny działa na dworcu PKP w Rzeszowie punkt pomocy obywatelom Ukrainy. Od 4 czerwca zostanie przeniesiony na pobliską ul. Grottgera 22. Zmiana lokalizacji jest konieczna ze względu na trwającą modernizację budynku dworca.
Katowickie Wodociągi rozpoczynają akcję informacyjną zachęcając do picia wody z kranu mieszkających w Katowicach uchodźców z Ukrainy. Akcja jest elementem prowadzonej od trzech lat kampanii „Kranówka katowicka. Szluknij sie z kokotka!”