Od 24 lutego do 13 lipca funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 4,732 mln osób – przekazała Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy wjechało 20 tys. osób.
Architekci, informatycy, pracownicy obsługi pasażerów, pracownicy sklepów i magazynów – m.in. takie oferty pracy przygotowano dla uchodźców z Ukrainy podczas Dnia Aktywizacji Zawodowej dla uciekinierów wojennych zorganizowanego we wtorek w Warszawie przez Wojewódzki Urząd Mazowiecki.
Ilu obywateli Ukrainy przejechało przez Warszawę od początku wojny, a ilu przebywa w niej obecnie? Jak wyglądała pomoc miasta dla przybywających zza granicy uchodźców i jakie wyzwania związane z ich obecnością w stolicy stoją teraz przed Warszawą? Miasto zaprezentowało raport z trzech pierwszych miesięcy kryzysu uchodźczego, który odpowiada na te pytania.
120 stanowisk komputerowych do nauki zdalnej, kursy języka polskiego, wsparcie psychologiczne, zajęcia dla dzieci i młodzieży – to tylko część oferty przygotowanej dla gości z Ukrainy w budynku przy ul. Towarowej 25a. Dzięki współpracy m.st. Warszawy z Alior Bankiem oraz UNICEF, rozpoczyna działalność Centrum Edukacji i Rozwoju.
Pomoc, którą będziemy udzielać uchodźcom z Ukrainy, ma charakter długodystansowy i dziś wchodzimy w jej drugi etap - powiedział w czwartek wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. uchodźców z Ukrainy Paweł Szefernaker. Dodał, że w drugim etapie pomoc będzie udzielana najbardziej potrzebującym.