Reklama

#wybieramsrodowisko AD1A [16.08-15.10.23]

Szefernaker: pomoc, którą będziemy udzielać uchodźcom z Ukrainy, ma charakter długodystansowy

Szefernaker: pomoc, którą będziemy udzielać uchodźcom z Ukrainy, ma charakter długodystansowy
MŁ/PAP
09.06.2022, o godz. 11:40
czas czytania: około 3 minut
0

Pomoc, którą będziemy udzielać uchodźcom z Ukrainy, ma charakter długodystansowy i dziś wchodzimy w jej drugi etap - powiedział w czwartek wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. uchodźców z Ukrainy Paweł Szefernaker. Dodał, że w drugim etapie pomoc będzie udzielana najbardziej potrzebującym.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker, odpowiadając w czwartek w Sejmie na pytanie posłów PiS w sprawie przedłużenia rządowych programów dla pomagających uchodźcom z Ukrainy, zaznaczył, że teza o tym, że kończy się finansowanie pomocy dla uchodźców z Ukrainy nie jest prawdziwą.

“Rząd przedstawił rzeczywiście ustawę (…), która wprowadziła świadczenie dla rodzin udzielających pomocy uchodźcom na 120 dni. Po konsultacjach z ekspertami od migracji, także po rozmowach z organizacjami, które zajmują się pomocą, obserwując także sytuację, jaka ma miejsce także wśród uchodźców – przypomnę, że blisko 40 proc. uchodźców w wieku produktywnym podjęło w Polsce legalnie pracę – postanowiliśmy, aby ten okres pozostał bez zmian, tzn. każdy uchodźca, także ten, który dotrze np. w czerwcu do Polski – również ma te 120 dni możliwości pomocy polskiej rodziny” – wyjaśnił Szefernaker. “Nic z końcem czerwca się nie kończy, po prostu przepisy, które zostały przyjęte w marcu w dalszym ciągu funkcjonują” – dodał.

Pomoc dla najbardziej potrzebujących

Szefernaker podkreślił, że obecnie wchodzimy w drugi etap pomocy uchodźcom. “Ta pomoc, którą będziemy jako Polska udzielać ma charakter długodystansowy i dziś rozpoczynamy drugi etap, tzn. wychodzimy z takiej pomocy humanitarnej związanej z pomocą dotyczącą wyżywienia dla wszystkich, noclegów dla wszystkich. W tej chwili będziemy udzielać tej pomocy przede wszystkim tym, którzy są najbardziej potrzebujący” – zaznaczył.

Dodał, że chodzi m.in. o osoby niepełnosprawne, czy kobiety które przybyły do Polski z dużą liczbą dzieci i nie mają możliwości się usamodzielnić. “To będzie pomoc dla osób starszych, dla tych osób, które rzeczywiście w ciągu czterech miesięcy nie miały możliwości usamodzielnienia się w Polsce” – zaznaczył.

“Dla tych, którzy mają taką możliwość, wprowadzamy rozwiązania systemowe, które mają im pozwolić na lepszą adaptację w Polsce, tzn. kursy językowe języka polskiego, tzn. wprowadzenie chociażby nowych przepisów związanych z powstawaniem klubików dziecięcych dla dzieci z Ukrainy tak, aby te kobiety, które przybyły do Polski, które na dłużej planują tutaj pozostać, mogły podjąć pracę, a dzieci były należycie zaopiekowane” – mówił.

Będą konkursy dla organizacji pozarządowych

Zaznaczył, że w środę Sejm uchwalił kolejną nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która zawiera rozwiązania o charakterze systemowym dla uchodźców. Poinformował ponadto, że w ciągu najbliższych dni we wszystkich województwach rozpisane zostaną konkursy dla organizacji pozarządowych, “które będą zajmowały się szczególnymi przypadkami związanymi z pomocą osobom niepełnosprawnym, z pomocą dzieciom, które potrzebują tej pomocy, a które przybyły do nas z Ukrainy”.

Pytany o sytuację na granicy zaznaczył, że od 10 maja na polsko-ukraińskiej granicy obserwowany jest trend, w ramach którego więcej osób wyjeżdża z Polski do Ukrainy niż tutaj przyjeżdża. “Myślę, że dziś można mówić o tym, że dziennie do Polski przyjeżdża w ramach ucieczki przed wojną parę tysięcy osób. Ponieważ ten ruch przygraniczny się zwiększył, duża część osób, które przekraczają granicę do Polski to są osoby, które tutaj docierają np. w celach zakupowych” – powiedział.

Dodał, że jednocześnie więcej osób wyjeżdża na Ukrainę. “W rozmowach funkcjonariuszy Straży Granicznej z tymi osobami, te osoby deklarują, że chciałyby pozostać na Ukrainie, jeżeli tylko będzie możliwy bezpieczny powrót do ich domu” – mówił.

Zaznaczył, że codziennie z Polski na Ukrainę wyjeżdża ok. “dwudziestu paru tysięcy osób, z czego zakładamy po rozmowach z tymi osobami, że ok. 1/4 to osoby, które wracają na Ukrainę” – mówił.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do #PomagamUkrainie
css.php
Copyright © 2023