Samorząd Rybnika pozyskał 3,9 mln zł unijnych środków na remont 40 nieużytkowanych obecnie mieszkań. Zamieszkają w nich uchodźcy z Ukrainy, a docelowo będą to mieszkania socjalne dla rybniczan. Europejskie fundusze sfinansują remont pustostanów w całości, bez wkładu miasta.

– Wszystkie objęte projektem, wyremontowane mieszkania, kiedy przestaną pełnić funkcję tymczasowego zakwaterowania obywateli Ukrainy, będą przeznaczone na mieszkania o najmie socjalnym dla mieszkańców Rybnika – zapewniła we wtorek rzeczniczka rybnickiego Urzędu Miasta Agnieszka Skupień.

Włączone do projektu mieszkania będą wyremontowane w tym roku przez firmy wybrane w przetargu organizowanym przez rybnicki Zakład Gospodarki Mieszkaniowej.

Środki na remont pustostanów rybnicki samorząd pozyskał w jednym z ostatnich konkursów, ogłoszonych przez Urząd Marszałkowski w Katowicach w ramach kończącej się w 2023 r. perspektywy finansowej 2014-2020.

Tylko dla uchodźców?

– Warunki ogłoszonego konkursu kwalifikowały tylko mieszkania dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Aktualnie nie ma konkursu, w którym Miasto Rybnik mogłoby ubiegać się o dofinansowanie remontu mieszkań na potrzeby rybniczanek i rybniczan – zaznaczyła rzeczniczka rybnickiego magistratu.

Podstawowym celem projektu – jak podał Urząd Miasta – jest “zwiększenie ilości dostępnych w Rybniku stosunkowo tanich w utrzymaniu mieszkań, które umożliwią lub ułatwią rozpoczęcie i rozwijanie procesu usamodzielniania ekonomicznego, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania obywateli Ukrainy w Polsce”.

Czytaj więcej

Skomentuj