W rocznicę rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę w większości miast w Polsce organizowane będą marsze solidarności. Uczestnicy oddadzą w ten sposób hołd bohaterom wojny oraz uczą pamięci ofiar. Rocznica napaści Rosi na Ukrainie jest też okazją do podsumowania działań jakie podjęły przez ten okres samorządy.
Blisko 20 ton darów wyjechało w środę (22 lutego br.), z powiatu poznańskiego do rejonu obuchowskiego w Ukrainie. To tylko część regularnego wsparcia poznaniaków dla ofiar wojennej agresji przeciwko Ukrainie.
24 lutego 2022 roku Rosja zaatakowała Ukrainę. Od pierwszych dni zbrodniczego ataku Katowice włączyły się w pomoc. W działania zaangażowało się ponad 200 wolontariuszy i tysiące mieszkańców, którzy wzięli udział w zbiórkach najpotrzebniejszych artykułów. Na pomoc i działania integracyjne prowadzone przeznaczono ponad 100 mln zł. Katowice zebrały i przekazały potrzebującym 250 ton darów. Początkowo pomoc opierała się na wsparciu doraźnym – zapewnieniu noclegu, posiłków, wsparcia psychologicznego, a następnie oparto ją na działaniach adaptacyjnych i integracyjnych.
Ukraiński Konotop otrzyma w ramach pomocy nieużywane już warszawskie tramwaje. Stolica przekazuje wagony, które są wycofywane z ruchu w związku z dostawami nowoczesnych Hyundaiów. 22 lutego 2023, do Ukrainy zostało wysłanych pierwszych 6 z 23 wagonów serii 105N. Wcześniej Konotop otrzymał od Warszawy 9 pojazdów – ciężkich maszyn i samochodów – użytkowanych dotąd przez Zakład Remontów i Konserwacji Dróg.
16 lutego, z terenu Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Chełmie, wyjechał kolejny transport z pomocą materialną dla Mikołajowa, miasta partnerskiego Chełma.