Od środy 1 marca 2023 uchodźcy z Ukrainy zaczynają dopłacać do utrzymania w miejscach zbiorowego zakwaterowania. Dotyczy to osób, które są w Polsce ponad 120 dni. Na razie będą pokrywać 50 proc. kosztów takiej pomocy. Od maja, gdy ich pobyt w Polsce będzie przekraczał 180 dni, będą pokrywać 75 proc. kosztów.
Samorząd Rybnika pozyskał 3,9 mln zł unijnych środków na remont 40 nieużytkowanych obecnie mieszkań. Zamieszkają w nich uchodźcy z Ukrainy, a docelowo będą to mieszkania socjalne dla rybniczan. Europejskie fundusze sfinansują remont pustostanów w całości, bez wkładu miasta.
- Jeżeli podsumowujemy rok wojny to przede wszystkim należy pamiętać, że wojna to jest straszliwa tragedia, która ma miejsce, na szczęście nie tutaj, ale ma miejsce i ma wymiar trudny do opisania. Nawet jeśli się jest kilkaset kilometrów od tamtego miejsca – powiedział wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.
- Chciałbym, żeby przemyślanie byli dumni z tego, w jakim mieście żyją. Żeby byli dumni i świadomi dzieła, którego dokonali. Żeby teraz, kiedy pojawiają się głosy malkontentów, nie dali sobie odebrać tego wszystkiego, co wspólnie zrobiliśmy – powiedział w wywiadzie dla PAP prezydent Przemyśla Wojciech Bakun. Równo rok temu, w południe stał na dworcu w Przemyślu i czekał na pierwszych uchodźców.
Agresja Rosji na Ukrainę pokazała pełną współpracę całego polskiego społeczeństwa, które miało jeden cel - pomoc jak największej grupie ludzi uciekających przed wojną - oceniła w rozmowie z PAP minister w KPRM Agnieszka Ścigaj.