Wyniki najnowszych badań przeprowadzonych przez TNS Polska dla Fundacji Greenpeace Polska wskazują, że mieszkańcy Pomorza są przeciwni budowie elektrowni jądrowej w ich regionie i w Polsce oraz że opowiadają się za rozwojem odnawialnych źródeł energii.

Aż 71% Pomorzan chce, żeby rząd zrezygnował z planów budowy elektrowni jądrowej na rzecz inwestycji w OZE. W sytuacji wyboru pomiędzy elektrowniami wiatrowymi offshore, a elektrownią jądrową aż 79% respondentów preferuje tę pierwszą inwestycję.

OZE i efektywność energetyczna

Zapytani o priorytety dla rozwoju źródeł energii na terenie województwa pomorskiego respondenci zgodnie stawiają na OZE i efektywność energetyczną. Trzech na czterech mieszkańców województwa pomorskiego (76%) uważa, że województwo powinno stawiać przede wszystkim na rozwój inwestycji opartych o surowce i źródła odnawialne. Na drugim miejscu respondenci wskazują na potrzebę oszczędzania energii i zwiększania efektywności energetycznej (44%) w skali regionu. Zaledwie 15% wskazuje na potrzebę rozwijania na Pomorzu energetyki jądrowej.

Zrezygnujmy z atomu

Podobne nastawienie charakteryzuje mieszkańców Pomorza w odniesieniu do polityki energetycznej Polski, którą według nich rząd powinien realizować. Pomorzanie na pierwszym miejscu stawiają na politykę energetyczną Polski opartą o surowce i źródła odnawialne (73%), na drugim miejscu jest oszczędzanie energii i efektywność energetyczna (40%), tylko 18% Pomorzan stawia na politykę energetyczną opartą o atom.

Badanie TNS Polska pokazuje ponadto, że według zdecydowanej większości respondentów (71%) rząd powinien zrezygnować z planów budowy elektrowni jądrowej i w zamian wspierać inwestycje w odnawialne źródła energii. Przeciwnego zdania jest tylko 14% Pomorzan.

Badania opinii przeprowadzone zostały na przełomie stycznia i lutego br. przez TNS Polska na reprezentatywnej grupie mieszkańców województwa pomorskiego.

Raport z badań TNS “Stosunek mieszkańców województwa pomorskiego do energetyki jądrowej” z lutego 2016 roku jest dostępny TUTAJ.

Czytaj więcej

Skomentuj