Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie podpisało porozumienie z Muzeum Techniki o przejęciu przez spółkę XIX-wiecznej maszyny parowej służącej do zaopatrywania Warszawy w wodę. Pompa typu Compound, o wymiarach 16 x 8 x 8 m została wyprodukowana w zakładach Richard Chartman z Chemnitz w 1900 roku.

Maszyna oznaczona literą „F” zamontowana była na terenie Stacji Filtrów w Pompowni II (obecnie Muzeum Zakładowe) i zasilała w wodę „górne miasto”. Maszyny te nie były wykorzystywane już pod koniec okresu międzywojennego, lecz do lat 60-tych zachowane były jako czynna rezerwa. Okazało się to zbawienne dla miasta.

W okresie Powstania Warszawskiego, po odcięciu dopływu prądu tylko dzięki tym maszynom dostarczano wodę do walczącej stolicy. Po powstaniu Niemcy wywieźli wszystkie nowoczesne pompy zostawiając maszyny parowe. I to właśnie one posłużyły do ponownego uruchomienia wodociągów w Warszawie w 1945 r.

Ok. 1960-1964 r. maszyna wraz z dokumentacją techniczną została przekazana do Muzeum Techniki. Obecnie maszyna parowa znajduje się na terenie Muzeum Przemysłu w dawnych Zakładach Norblina.

Teraz maszyna trafi do Stacji Filtrów przy ul. Koszykowej 81, gdzie przejdzie szereg prac konserwatorskich. Maszyna parowa wzbogaci kolekcję historycznych urządzeń wodociągowych, które udostępniane są zwiedzającym Filtry.
 
źródło: mpwik.com.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj